Kiedy jest tłusty czwartek

Tłusty czwartek 2022

Wielu osobom tłusty czwartek (zapusty), kojarzy się z jedzeniem pączków i faworków, zwanych też chrustem. Nawet osoby, które ściśle przestrzegają liczenia kalorii, ulegają w tym dniu pokusie zjedzenia więcej niż jednego pączka. Nic dziwnego, że istnieje przesąd mówiący, że każdy, kto nie zje w tym dniu przynajmniej jednego pączka, nie będzie błogosławiony w następnym roku. Tego dnia przeciętny Polak spożywa 2,5 pączka, co jest nie lada wyczynem.

Kiedy wypada tłusty czwartek 2022?

Sprawdźmy, kiedy Tłusty Czwartek wypadnie w 2022 roku. Jest to ostatni czwartek Wielkiego Postu. Środa Popielcowa jest pierwszym dniem Wielkiego Postu. Przypada na 46 dni przed Wielkanocą. Tłusty czwartek, który jest świętem ruchomym Wielkanocy może przypadać między 29 lutego a 4 marca. 2022 Wielkanoc przypada na 17 kwietnia. Środa Popielcowa przypada 2 marca. W Tłusty Czwartek 2022 roku o godz. 24 lutego będziemy korzystać z faworków i pączków.

Ile dni zostało do najbliższego tłustego czwartku?

2022 Tłusty Czwartek będzie 24 lutego 2019, czyli za 53 dni.

Ostatki

Początek ostatniego, najdzikszego tygodnia karnawału to Tłusty Czwartek. Zakończy się on 1 marca, we wtorek (zwany w Polsce także śledziem), przed Środą Popielcową. W tym czasie rozpoczyna się największy na świecie bal karnawałowy, w Rio de Janeiro. Wiele osób czuje się zmuszonych do oddawania się zbytkom i jedzenia ile się da wiedząc, że Wielki Post jest już blisko.

Tłusty czwartek: Historia

Tłusty czwartek to dobry dzień na jedzenie pączków. Skąd wzięła się tradycja jedzenia pączków w każdy czwartek? Wielki Czwartek najczęściej kojarzy się z jedzeniem dużych ilości pączków i faworków, zwanych też chrustami. Skąd jednak wzięła się ta tradycja? Jak wiele naszych tradycji, ma ona pogańskie korzenie. Tłusty czwartek przypada w okresie przejściowym wiosny, nie jest więc świętem stałym. Radosnemu świętowaniu zakończenia zimy i nadejścia długo oczekiwanej wiosny często towarzyszyły duże ilości piwa i alkoholi oraz podawane były tłuste przekąski. Jedną z takich przekąsek były pączki, choć są zupełnie inne niż te, które jemy obecnie. Dawniej pączki robiono z ciasta chlebowego, a nadzieniem była słonina, boczek, mięso. W XVI wieku słoninę zastąpiono migdałami i pekanami. Jednak te mogły być użyte tylko w niektórych pączkach. Każdy, kto znalazł pączka z wkładką, miał szanse na znalezienie dobrobytu i szczęścia. Historię tę można było przeczytać w “Wizerunku własnym zywota poczciwego” Mikołaja Resja (1567-1568).
“Każdy zatem będzie już widział swój obowiązek snadnie.
Używa wszystkich rzeczy mądrze
Już jest pączkiem w maśle i cieszy się dobrą sławą”.

Ile kalorii ma pączek?

Jest to bardzo dużo. Ale nawet zjedzenie kilku takich bomb kalorycznych rocznie nie powinno mieć znaczącego wpływu na nasz zimowy organizm. Pączek o wadze 100 g dostarcza nam około 400 kcal. Będzie to jednak zależało od tego, ile nadzienia, lukru i tłuszczu spożyjemy podczas pieczenia. Pączki mogą dostarczyć 60-80g czystej przyjemności kosztem 300 kcal.

Przepis na pączki babci Stasi

Pachnące, lekkie i puszyste, o ciemnozłotym kolorze z wyraźną jasną obwódką. Babcia Stasia nie podzieli się swoim przepisem, więc prosimy o podanie nam swojego. Napisz.

Przysłowie na tłusty czwartek: Bartek ogłosił dziś Tłusty Czwartek. Bartkowa uwierzyła w to i usmażyła pyszne pączki.

W poprzednich latach to święto było lub będzie obchodzone w następujące dni: