Kiedy jest dzień dziewczyn

Międzynarodowy Dzień Dziewczynki, obchodzony 11 października, ma na celu położenie kresu nierównościom płci, z którymi borykają się dziewczynki na całym świecie. Projekt ten zwraca uwagę na to, jak ważne jest, aby dziewczęta miały poczucie własnej wartości, niezależność i uprawnienia. Dzięki temu dziewczynki stają się silnymi kobietami, które są w stanie lepiej zadbać i zarządzać swoimi rodzinami, a także angażować się w politykę, rynek pracy czy biznes.

Historia Międzynarodowego Dnia Dziewczyny

Plan International, globalna organizacja zajmująca się prawami dziewcząt i dzieci, była inspiracją dla projektu Międzynarodowego Dnia Dziewczynki. Pomysł powstał podczas promocji kampanii “Because I’m a Girl”, która miała na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia wychowania dziewcząt na świecie. Kanadyjscy członkowie organizacji zwrócili się do rządu z prośbą o rozszerzenie projektu na arenę międzynarodową. Ostatecznie Międzynarodowy Dzień Dziewczynki został zatwierdzony przez Kanadę podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Kluczowy udział w tym miała Rona Ambrose z Kanady, minister ds. statusu kobiet. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło święto na 11 października w grudniu 2011 roku.

Międzynarodowy Dzień Dziewczyny

Pierwszy Międzynarodowy Dzień Dziewczynki obchodzony był w 2012 roku. Jego tematem była walka z małżeństwami dzieci. “My Life, My Right End Child Marriage” – tak brzmiało hasło pierwszego Międzynarodowego Dnia Dziewczynki. ONZ przy każdej edycji święta podejmowała ważne, ale trudne tematy dotyczące życia dziewczynek. Te hasła zostały wybrane na Międzynarodowy Dzień Dziewczynki.

– “Innowacja dla edukacji dziewcząt”
– “Siła dorastających dziewcząt: Wizja na 2030 rok”
– “Mój głos, nasza równa przyszłość”
“Postępy dziewcząt = postępy w realizacji celów: What Matters to Girls?”

Międzynarodowy Dzień Dziewczynki to dzień, w którym organizowane są kampanie społeczne, konferencje, imprezy i inne happeningi. Kobiety na całym świecie i mężczyźni na całym świecie pokazują swoje wsparcie dla dziewcząt tworząc inspirujące filmy. UNFPA, UNICEF i UN Women organizują działania i wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynki.

Dzień Dziewczyny

Międzynarodowy Dzień Dziewczynki/Dziewczynki ma poważny cel i taką samą misję. Nie ma jednak powodu, by nie promować go jako formy zabawy, choćby tak jak Dzień Chłopców. Możesz podarować dziewczynom drobne upominki, złożyć życzenia, wyjść na pizzę lub zorganizować Dzień Dziewczyn w swojej lokalnej społeczności. W szkole, w pracy lub w lokalnym domu kultury.

To świetny sposób, abyście dotarli do nowych osób z przesłaniem Międzynarodowego Dnia Dziewczynki/Dziewczyn. Chłopcy mogą się nauczyć, jak szanować dziewczyny na wszystkich poziomach (szkoła, praca, rodzina), a także ich problemy i potrzeby. Może to być również cenna lekcja dla dziewcząt, że warto sobie pomagać i wspierać się nawzajem zamiast walczyć czy rywalizować.

Dzień Dziewczyny w innych latach

Dzień Data Nazwa święta
Niedziela 11.10.2020 Międzynarodowy Dzień Dziewczyny 2020
Poniedziałek 11.10.2021 Międzynarodowy Dzień Dziewczyny 2021
Środa 11.10.2023 Międzynarodowy Dzień Dziewczyny 2023
Piątek 11.10.2024 Międzynarodowy Dzień Dziewczyny 2024
Sobota 11.10.2025 Międzynarodowy Dzień Dziewczyny 2025
Niedziela 11.10.2026 Międzynarodowy Dzień Dziewczyny 2026
Poniedziałek 11.10.2027 Międzynarodowy Dzień Dziewczyny 2027
Środa 11.10.2028 Międzynarodowy Dzień Dziewczyny 2028