Kiedy jest dzień ojca

Dzień Ojca to światowe święto, które w wielu krajach obchodzone jest w różnych terminach. Dzień Ojca w Polsce przypada na 23 czerwca. W tym dniu dzieci w różnym wieku, także te młodsze i starsze, składają swoim ojcom życzenia i wysyłają im prezenty. Okazują w ten sposób swoją miłość i szacunek.
Dzień Ojca jest równie ważny jak Dzień Matki. A jednak mamy pytania o to, kiedy powinno się obchodzić Dzień Ojca. Może to wynikać z tego, że polski Dzień Ojca przypada w innym czasie niż święto w Polsce.

Kiedy jest Dzień Ojca w Polsce

Dzień Ojca to polskie święto, które obchodzone jest od 1965 roku. Święto to przypada na 23 czerwca, dlatego jest stałe. Dzień Ojca jest polskim świętem o długiej historii, ale nie jest tak powszechnie obchodzony jak Dzień Matki.

Kto wymyślił Dzień Ojca?

Dzień Ojca po raz pierwszy obchodzony był 19 czerwca 1910 roku. Po raz pierwszy obchodzono go w Spokane w stanie Waszyngton w Stanach Zjednoczonych. Na pomysł takiego wydarzenia wpadła Sonora Smart, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora Smart Dodd, córka weterana wojny domowej Williama Smarta, chciała w ten sposób uhonorować swojego ojca. Opiekował się on szóstką dzieci po śmierci jej matki oraz wszystkimi ojcami, którzy dbają o swoje rodziny.

Dzień Ojca w Ameryce

Sonory zasugerowała, że Dzień Ojca powinien być obchodzony co roku w dniu urodzin jej ojca 5 czerwca, ale rada zdecydowała, że będzie to trzecia niedziela czerwca. Było to wydarzenie, które odbywało się na niewielkim obszarze przez wiele dekad. Dzień Ojca został po raz pierwszy ustanowiony przez prezydenta Lyndona B. Johnsona w 1966 roku. Nixon zatwierdził obchody w 1972 roku w trzecią niedzielę czerwca.

Dzień Ojca na świecie

Dzień Ojca może być obchodzony w 76 krajach na całym globie, ale obchodzony jest tylko w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dzień Ojca obchodzony jest w 76 krajach na całym świecie w trzecią niedzielę czerwca. Tak jest we Francji, Grecji i Wielkiej Brytanii. Dotyczy to również Słowacji, Węgier (Słowacja), Argentyny, Turcji, Chin i Czech. Na Litwie i w Szwajcarii Dzień Ojca przypada w pierwszą niedzielę czerwca. Dzień Ojca w Danii ma stałą datę 5 czerwca.

W Austrii obchodzony jest w drugą niedzielę każdego miesiąca. Przez Portugalczyków, Hiszpanów i Włochów obchodzony jest w dniu św. Józefa (19 marca). Dzień Ojca w Niemczech został przekształcony w Dzień Mężczyzn, który obchodzony jest w Święto Wniebowstąpienia. Dzień Ojca w Estonii, Szwecji i Finlandii obchodzony jest w drugą niedzielę listopada. Dzień Ojca w Bułgarii obchodzony jest najpóźniej 26 grudnia.