Mariola Wawrzusiak, adiunkt na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP, to utytułowana rzeźbiarka, uczestniczka wielu wystaw, której twórczość oscyluje wokół pierwotnych instynktów i emocji. Tym razem artystka skupiła się na życiu społecznym człowieka, którego jako „istotę stadną” definiują różnego rodzaju relacje. Głównie relacja człowiek-człowiek, ale także człowiek-zwierzę, człowiek-otoczenie. Tożsamość jednostki kształtuje się zatem w konfrontacji z innymi niezależnymi bytami.

Rzeźbiarka zaaranżowała stworzone przez siebie rzeźby ustawiając je w grupy. Mamy bandę dzieciaków na trzepaku. Najważniejsze dla tej sytuacji jest przebywanie razem, tworzenie jednej konstelacji istnień ludzkich, robienie czegoś wspólnie. Na trzepaku zawiązują się relacje. Na przykład relacja między prowodyrem i naśladowcami, relacja między najsprawniejszym fizycznie a słabowitym, który nie potrafi się wspinać i w konsekwencji odpada z gry. Za trzepakiem siedzi w osamotnieniu płaczące dziecko. Być może zostało odrzucone przez tę samą grupę wcześniej albo zaznało innej przykrości. Pewne jest, że jego ból ma związek z innymi osobami.

Nie da się ukryć, że tematem wiodącym w twórczości Marioli Wawrzusiak jest rodzina i najpierwotniejsza z relacji, relacja matka-dziecko. Artystka na kilku przykładach analizuje fenomen macierzyństwa. Dowiadujemy się, że symbiotyczny uścisk, mocny i czuły, jest niezbędny dla dziecka, bez tego łatwo straci ono grunt pod nogami w późniejszym życiu.

Ostatnio artystka jest zafascynowana socjobiologią.
Socjobiologia to termin wprowadzony w 1975 roku przez Edwarda O. Wilsona na określenie nauki badającej biologiczne, zatem nabyte w trakcie ewolucji, podstawy zachowań społecznych. Nauka o tyle kontrowersyjna, iż analizuje genetyczne mechanizmy życia społecznego, które występują w takiej samej formie nie tylko u człowieka, ale i u innych organizmów społecznych. Analogie w grupie szympansów i ludzkiej rodzinie, choćby w zakresie socjalizacji, są uderzające. Wawrzusiak przedstawia dla przykładu rzeźbę pt: „Dzieci” – to grupka maluchów, które wyglądają raczej jak istoty człekokształtne niż ludzie, mamy więc do czynienia z zatarciem granic biologicznych, uwypukleniem instynktów charakterystycznych dla kilku gatunków. Tak wygląda artystyczna realizacja opisanej powyżej teorii.

Kolejnym przykładem życia społecznego są rzeźby przedstawiające mrówki, które powstały na potrzeby projektu Przedmieścia i były prezentowane we Wiedniu. Rzeźby monstrualnych mrówek w skupisku dają poczucie nieodzowności więzów społecznych. Prezentowane w mieście pod gołym niebem były analogią skupiska ludzkiego, którym rządzą określone zachowania człowieka aglomeracji.

W warstwie tworzywa rzeźbiarka lubi nadawać zużytemu materiałowi nowe znaczenie. Najlepsze do spawania okazują się chropowate, pordzewiałe blaszki, śruby, łańcuchy, zębatki. Te przedmioty, solidnie już skorodowane, zostają „ocalone” i zyskują drugie życie. Z nich powstają nowe formy, tu i ówdzie widnieją jeszcze pozostałości dawnych kształtów, które teraz zatopione są w nowej strukturze i pokryte są warstwą elektrody.

Na moje pytanie skąd pomysł na wystawę, usłyszałem od artystki zdanie, które powinno być swoistym mottem, a może nawet humanistycznym imperatywem: Musimy o siebie wzajemnie dbać, bo potrzebujemy drugiego człowieka. Dlatego zrobiłam tę wystawę.


Relacje - wystawa rzeźby Marioli Wawrzusiak
2-28.03.2012
CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ SOLVAY
Galeria Główna, Kraków, ul. Zakopiańska 62

Mariola Wawrzusiak - urodzona w Rzeszowie w 1971 roku. Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1992-1997. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. W roku 2006/2007 uzyskała tytuł doktorski.

1998 - Stypendium Cultural City Network, Graz
1999 - Stypendium Miasta Krakowa;
2000 - Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wystawy indywidualne
1998 - ,,Dabiut'' Galeria Dziennika Polskiego,Kraków
1998 - wystawa pt. ,,Psy i pieski'' wraz z Rafałem Borczem, galeria ZAR Kraków
2002 - wystawa rzeźby i rysunku  pt. ,,Zdarzenie'', ZiF Zentrum fur Intedisziplinare Forschung, Bielefeld, Niemcy
2002 - wystawa pt. ,,Psi odjazd'' wraz z Rafałem Borczem
2006 - wystawa pt. ,,Wilk'' wraz z Rafałem Borczem, Galeria Bielska BWA
2007 - wystawa pt. ,,Wilk'' Austriacki Konsulat Generalny, Kraków     
2008 - wystawa pt. ,,Ludzkie i zwierzęce'' wraz z Rafałem Borczem, SAPiK Szczecinek.

Wystawy zbiorowe
1993-wystawa studentów pt. ,,Multimedia'', galeria BWA Kraków
1994-wystawa pracowni prof. Józefa Sękowskiego, galeria PWST Kraków
1998-wystawa poplenerowa Seprais, Szwajcaria
1998-wystawa pt. ,,18 Artist-18 Cities'',Graz, Lubliana, Maribor, Bratysława, Sarajewo, Mostar, Brno
2000-wystawa poplenerowa pt.,, Unique Sign-Unique Lokation'' Bośnia i Hercegowina, Mostar
2001-wystawa pt. ,,Unique Sign-Unique Lokation'' Graz, Austria
2002-wystawa pt. ,,Pracownia rzeźby prof. Józefa Sękowskiego'' Pałac Sztuki, Kraków
2003-wystawa pt. ,,Czerwone'', galeria Na pięterku, Kraków
2004-Salon Młodej Plastyki ,,Egeria'', BWA Ostrów Wielkopolski
2004-wystawa rzeźby towarzysząca targom spawalniczym ,,Interwelding'', Katowice
2005-wystawa pt. ,,Myśl : Zwierzę'', Stary Browar ,Wrocław
2005-wystawa pt. ,,4Z-3T Czwarta Zmiana - Trzeci Tysiąc'', galeria internetowa Fabryka Sztuki.
2006-wystawa pt. ,,Ausstellung'', Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie
2006-Malarstwo i Rzeźba (wraz z Rafałem Borczem)- Studio Otwarte Sztuka, Częstochowa.
2006-wystawa pt. ,,Żywoty zwierząt”, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa
2006-wystawa pt.,, Pedagodzy Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie'', BWA Nowy Sącz.
2006-Triennale Rzeźby pt.,,Wrazliwość'', Centrum Kultury Zamek, Poznań.
2008-Munsterlandfestival Part4, Borken, Galerie Open Art