W czasach, gdy widzowie chcą być zadziwiani, Ritchie oparł się pokusie eksperymentów na klasycznych postaciach. Receptą na sukces okazało się wkomponowanie w nowoczesną stylistykę i kolorową Hollywoodzką otoczkę bohaterów, którzy są bardzo wierni literackim pierwowzorom. Książkowy Holmes, poza legendarną umiejętnością kojarzenia faktów i wyciągania wniosków ze skąpych przesłanek, posiada także kilka innych wyróżniających go cech. To mistrz przebieranek, celnych strzałów i walki wręcz, który podczas rozmowy potrafi się odgryźć ciętą ripostą. Dla rozrywki grywa na skrzypcach. Dokładnie takim Sherlockiem jest Robert Downey Junior. Jest jednak różnica: Holmes z opowiadań Artura Conan-Doyle’a sięgał po środki odurzające, Holmes Downey Juniora tego nie robi. Hmm.

To, że Holmesowi będzie towarzyszył jego wierny druh doktor Watson (Jude Law), było pewne.
Zaskakuje natomiast – pozytywnie – obecność Irene Adler (Rachel McAdams). Postać ta pojawiła się w opowiadaniu Conan-Doyle’a A Scandal in Bohemia, w którym przechytrzyła detektywa. Od tamtej pory pełen uznania Holmes trzymał jej zdjęcie na biurku, co też zostało pokazane w filmie – mała rzecz a cieszy. W produkcjach z superbohaterami, a do nich można zaliczyć ponadprzeciętnie inteligentnego Holmesa, fabułę w równym stopniu determinują czarne charaktery. U Ritchiego jest inaczej – główny złoczyńca, rzekomo powstały z martwych i snujący obłąkane plany, groteskowy Lord Blackwood (Mark Strong) nie jest równorzędnym rywalem. Z godnym przeciwnikiem tercet Holmes, Watson, Adler zmierzy się dopiero w planowanej kontynuacji historii.

Swoim filmem Ritchie trafi zapewne w gusta zagorzałych fanów opowiadań o Sherlocku Holmesie i jego kanonicznego wizerunku. Sporo zamieszania wywołała wśród nich niedawna wypowiedź Downey Juniora, że chciałby, aby w sequelu pomiędzy Holmesem i Watsonem zrodziło się uczucie. Pierwsza część jest jednak pozbawiona wątków gejowskich. Pod tym względem to typowy _buddy movie_ i jako taki sprawdza się znakomicie. Trudno przypuszczać, aby Ritchie chciał zmieniać coś, co się sprawdziło. I co niemniej ważne – sprzedało.Sherlock Holmes
reżyseria: Guy Ritchie
scenariusz: Michael Robert Johnson , Simon Kinberg
zdjęcia: Philippe Rousselot
muzyka: Hans Zimmer
grają: Robert Downey Jr., Jude Law, Kelly Reilly, Rachel McAdams, Mark Strong, William Hope, Hans Matheson
kraj: USA
czas trwania: 129