Interesującym okazało się wykorzystanie dźwięku; zarówno w performance Konrada Juścińskiego, jak i w akcjach Huberta Wińczyka oraz tworzonej wspólnie z jego żoną grupy Monster Hurricane Wihajster. Ci ostatni zaprezentowali bardzo intymne działanie, odwołujące się do osobistych historii. Wykorzystali nagrywane na żywo powtarzane jak mantra słowa Kocham cię mamo. W nagraniach zostały użyte również odgłosy wydawane przez widownie, przekształcane przez brzmienia taśm i walkmanów.

Praca wykonana z nasion mniszka, wykorzystana w performansie Konrada Juścińskiego, fot. Galeria Raczej

Intrygujące dźwięki wydawała z siebie grająca tykwa wykorzystana przez Konrada Juścińskiego.
W  tajemniczej atmosferze podsycanej przez zapach palonej ziemi Juściński czołgał się po podłodze. Uklepując ziemię na kształt kurhanu używał organicznych, wykonanych z nasion miniszków delikatnych obiektów, które mogły przypominać żywe istoty lub  nadnaturalnej wielkości pierwotne organizmy.

Konrad Juściński fot. Galeria Raczej

Podczas wystąpienia Huberta Wińczyka poezja dźwiękowa skonfrontowana została z poezją wojenną. Strzelające, bombardujące, uderzające i maszerujące onomatopeje atakowały obserwatorów wydarzenia. Artysta z dużą emfazą i niezwykłą mimiką używał dźwięków mających swoje źródło w antologii poezji z czasów II wojny światowej.

Hubert Wińczyk fot. Janusz Ludwiczak, lazarz.pl

Historia osobista była za to znów czynnikiem budującym działanie zaprezentowane przez Ankę Fugazi. Ciekawy był gest ściągania kolejnych warstw koszulek, z których artystka ułożyła symbol krzyża. Używając również takich  elementów jak ziarno i kwiaty opowiedziała historię o życiowych wyborach  i doświadczaniu człowieczeństwa, kobiecości i sztuki.

Anka Fugazi, fot. J.Ludwiczak, lazarz.pl

Akcjomat 1 rozpoczął kolejną serię prezentacji młodej sztuki performance w Galerii Raczej. Kolejna porcja już 8 grudnia a wraz z nią Akcjomat 2 czyli: Izabela Chamczyk, Paweł Korbus oraz Radioda czyli Piotr i Mikołaj Tkacz.


Akcjomat 1
Galeria Raczej
8 listopada 2012

Performances:
Anna Fugazi Biernacka
Konrad Juściński
Monster Hurricane Wihajster
Hubert Wińczyk