Najmłodsi, za pomocą „tunelu wyobraźni” przedostaną się do krainy, gdzie najprostsze domowe sprzęty, takie jak czajnik czy książka, w myśl surrealistycznej strategii zmieniania kontekstu zwykłych przedmiotów i w ten sposób nadawania im nowych znaczeń, przekształcą się w dzieła sztuki. Dorośli pod okiem poety Kuby Węgrzyna i historyczki sztuki Małgorzaty Jędrzejczyk będą mogli „uzewnętrznić się artystycznie” w zapisie automatycznym, kolażu i innych surrealistycznych zabawach. Zapis automatyczny, którego pomysłodawcą był André Breton, to swojego rodzaju przepis na surrealistyczny wiersz. Breton, przelewając na papier luźne myśli, bez żadnej cenzury, chciał uzyskać zapis podświadomości. Pierwszym tego typu tekstem są, powstałe w 1919 roku, „Pola magnetyczne” André Bretona i Philippe'a Soupaulta. Uczestnicy warsztatu także spróbują swoich sił w zapisie automatycznym. A to co powstanie zostanie ubrane w surrealistyczną formę kolażu. Ścinki gazet, reprodukcje, wszystko co odrzucone i powielalne – stało się dla surrealistów ulubioną materią tworzenia. Za prekursora kolażu surrealistycznego uważa się niemieckiego artystę Maxa Ernsta.

Bukiet, Georgette i René Magritte, Bruksela, Rue Esseghem, 1937© Ch.
Herscovici - SABAM Belgium 2012

Inspirując się prezentowanymi fotografiami w trakcie Nocy Surrealizmu otworzymy „Atelier Magritte”. Fotograf Paweł Wodnicki uwieczni chętnych na zdjęciach w surrealistycznej scenerii. Wzorem XIX-wiecznych atelier będziemy dysponować szeregiem rekwizytów, ale zamiast mieszczańskich parasolek i serwisów do herbaty będą to jabłka, buty i wiele innych przedmiotów, których nie spodziewalibyście się u fotografa.

Noc surrealizmu
18 maja 2012, GODZ. 15.00 – 23.00
MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY
Kraków, Rynek Główny 25
wstęp wolny


Kokieteria, autoportret René Magritte'a, Jardin des Plantes (fotokabina), Paryż, 1928© Ch. Herscovici - SABAM Belgium 2012

Program:

17.00, 19.00 – zwiedzanie wystawy z kuratorką, Natalią Żak
17.00 – 20.30 Tunel wyobraźni – otwarte warsztaty dla dzieci
19.00 – 20.30 – warsztaty literacko-plastyczne (obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl)

Jedną z cech charakterystycznych literatury i sztuki surrealizmu jest przypadkowość. Surrealiści traktowali przypadek jako równorzędne narzędzie twórcze.  Na gruncie literackim przejawiaj się to w m.in. w „zapisie automatycznym” wymyślonym przez Andre Bretona, który polegał na mechanicznym notowaniu, wszystkiego co przychodzi na myśl lub różnego rodzaju zabawach  jak tworzenie wierszy z wycinków z gazet. Reprodukcje, zdjęcia z prasy czy pocięte fragmenty zdań i wyrazów były też często wykorzystywane do tworzenia kolaży, w których artysta był jedynie „kompozytorem” sklejającym rzeczywistość z różnych fragmentów. Warsztaty w trakcie nocy surrealizmu w MCK będą eksplorować właśnie te dwie techniki – zapis automatyczny i kolaż. Uczestnicy zagłębią się w surrealistyczny proces twórczy którego efektem będą kolaże ze stworzonymi wcześniej wierszami. Prowadzenie: Małgorzata Jędrzejczyk i Kuba Węgrzyn

20.00 – 22.30  - „Atelier Magritte” czyli zrób sobie surrealistyczne zdjęcie
21.00 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem
Ponadto:
- pisanie surrealistycznego wiersza
- konkurs z atrakcyjnymi nagrodami
- publikacje MCK z rabatemCnota nagrodzona, René Magritte, Bruksela, 1934© Ch. Herscovici - SABAM Belgium 2012


Wystawa „René Magritte. Wierność obrazów. i fotografia” od 18 kwietnia do 10 czerwca. Pierwszy raz w Polsce na wystawie w Galerii MCK pokazany zostanie unikatowy zbiór fotografii przedstawiający aranżowane z dowcipem sceny z prywatnego życie znakomitego surrealisty René Magritte’a i jego przyjaciół. Kilkadziesiąt zdjęć, powstałych w latach 1925–1955, a także filmy z lat 50. upubliczniono po raz pierwszy dopiero po śmierci malarza.

Patronem medialnym wystawy jest:


Wystawa została włączona w główny program Miesiąca Fotografii w Krakowie.