Z przyjemnością oddamy w dobre ręce dwa podwójne zaproszenia na seans filmu Braterstwo (14 maja, sobota, godz. 18.45), prosimy tylko o udzielenie odpowiedzi na proste pytanie:

Jaki tytuł nosiło opowiadanie o „infantylnej nienawiści" autorstwa Xaviera Dolana, które stało się podstawą dla scenariusza filmu Zabiłem moją matkę?
(Odpowiedź łatwo odnaleźć na E-SPLOCIE)

Odpowiedzi prosimy przysyłać na adres: redakcja@e-splot.pl - e-mail prosimy zaopatrzyć w imię i nazwisko, oraz tytuł o treści: BRATERSTWO.
 
Osoby, do których trafią zaproszenia zostaną powiadomiona drogą mailową i wynotowane na łamach 12 maja.
Zaproszenia trafią do Anny Kułak i Adama Garstki.
Dziękujemy i gratulujemy!Kolejne edycje Festiwalu stały się okazją do zapoznania się ze zjawiskiem homoseksualizmu – odkrycia wielości jego oblicz oraz zaznajomienia z problemami, z jakimi zmagają się ludzie o odmiennych skłonnościach seksualnych na całym świecie. Zagadnienia te prezentowane są zarówno poprzez filmy fabularne, jak i dokumentalne.

Program tegorocznego Festiwalu obejmie produkcje pochodzące z różnych części świata, między innymi z Paragwaju, Francji, Niemiec, Danii, Południowej Afryki czy Hong Kongu. Uczestnicy Festiwalu zobaczą zarówno filmy pokazywane w ubiegłych miesiącach na międzynarodowych festiwalach, jak i klasykę z lat 60. (Diferente) oraz filmy, które nie były dotychczas szeroko prezentowane na świecie (Difficult Love – dokument o południowo-afrykańskiej artystce fotografik).

Wśród filmów dokumentalnych zobaczą historię zagadkowej postaci japońskiej kultury lat 50. i 60., Akihiro Miwy, (Miwa, A Japanese Icon – polska premiera!) i film o paragwajskiej „liście 108”, zawierającej nazwiska osób o odmiennej orientacji seksualnej (108 Cuchillo de Palo – Berlin 2010, Krakowski Festiwal Filmowy 2010), a także dokument We Were Here (polska premiera!), czyli głębokie i refleksyjne spojrzenie na AIDS – jego początki oraz wpływ na życie codzienne w San Francisco.

W programie znajdzie się także hiszpański film muzyczny Diferente z 1961 roku – rzadki przypadek filmu o tematyce seksualnej, któremu udało się przebrnąć przez cenzurę frankistowskiej Hiszpanii. Podczas tegorocznego Festiwalu swoją polską premierę będzie miał też film Laure Charpentier pt. Gigola. Opowiada on o odważnej młodej kobiecie, żyjącej w Paryżu we wczesnych latach 60-tych, która staje się swego rodzaju kobiecym żigolakiem. A polską aktorkę, Grażynę Szapołowską, będzie można zobaczyć w niemieckim obrazie zatytułowanym Nachbarinnen (Sąsiadki). Program Festiwalu uzupełnią pokazy kontrowersyjnego duńskiego filmu Braterstwo o związku wewnątrz neonazistowskiej grupy.

Dodatkowo w ramach Festiwalu (sekcja Powroty) na ekranie Kina Pod Baranami zagoszczą pokazywane wcześniej w Krakowie filmy: Zabiłem moją matkę, 80 dni oraz Pod prąd.

O MIŁOŚCI MIĘDZY INNYMI
4. festiwal filmów o mniejszościach seksualnych
Kino Pod Baranami
13 – 19 maja 2011

Patronem medialnym festiwalu jest E-SPLOTPROGRAM:


piątek, 13 maja
18.45 SĄSIADKI | WANTED! | NACHBARINNEN
reż.
Franziska Meletzky, Niemcy 2004, 88’

20.45 GIGOLA | GIGOLA - polska premiera!
reż. Laure Charpentier, Francja 2010, 102’

sobota, 14 maja
18.45 BRATERSTWO | BROTHERHOOD | BRODERSKAB
reż. Nicolo Donato, Dania 2009, 90’

20.45 DIFERENTE | DIFERENTE
reż. Luis Maria Delgado, Hiszpania 1961, 102’

niedziela, 15 maja
18.45 POWROTY: POD PRĄD | UNDERTOW | CONTRACORRIENTE
reż. Javier Fuentes-León, Peru 2009, 100’

20.45 WE WERE HERE | WE WERE HERE - polska premiera!
reż. David Weissman, USA 2010, 90’

poniedziałek, 16 maja
18.45 POWROTY: ZABIŁEM MOJĄ MATKĘ | I KILLED MY MOTHER | J’AI TUÉ MA MÈRE
reż. Xavier Dolan, Kanada 2009, 96’

20.45 CZARNA LISTA | 108 CUCHILLO DE PALO
reż. Renate Costa, Hiszpania 2010, 108’

wtorek, 17 maja
18.45 POWROTY: 80 DNI | 80 DAYS | 80 EGUNEAN
reż. Jon Garaño, José María Goenaga, Hiszpani 2010, 105’

20.45 DIFFICULT LOVE | DIFFICULT LOVE - polska premiera!  
reż. Peter Goldsmid, Zanele Muholi, RPA 2010, 48’
oraz
MIWA | MIWA, A JAPANESE ICON - polska premiera!
reż. Pascal-Alex Vincent, Francja/Japonia 2011, 60’  

środa, 18 maja
18.45 POWROTY: ZABIŁEM MOJĄ MATKĘ | I KILLED MY MOTHER | J’AI TUÉ MA MÈRE
reż. Xavier Dolan, Kanada 2009, 96’

20.45 DŹWIĘKI CISZY | SOUNDLESS WIND CHIME | MO SENG FUNG LING
reż. Wing Kit Hung, Szwajcaria/Chiny/Hong Kong 2009, 100’

czwartek, 19 maja
18.45 POWROTY: 80 DNI | 80 DAYS | EN 80 DÍAS
reż. Jon Garaño, José María Goenaga, Hiszpania 2010, 105’

20.45 BRATERSTWO | BROTHERHOOD | BRODERSKAB
reż. Nicolo Donato, Dania 2009, 90’

BILETY:

normalny: 16 zł // ulgowy:  14 zł
Karnet (12 filmów): 84 zł
Karnet (9 filmów - tylko program główny, bez sekcji Powroty): 72 zł

Z biletami i karnetami na Festiwal – 20% zniżki w Barze Miejsce (ul. Estery 1)

OPISY FILMÓW:

80 DNI | 80 DAYS | 80 EGUNEAN
reż. Jon Garaño, José María Goenaga, Hiszpania 2010, 105’

Przed wielu laty Axun i Maite łączyła nastoletnia przyjaźń. Gdy los je rozdzielił, każda poszła inną drogą – Maite zrobiła karierę jako pianistka, Axun poznała swego przyszłego męża i przy jego boku wiodła spokojne życie na prowincji. Kobiety spotykają się przypadkiem w szpitalu. Ich drogi znowu zaczynają się krzyżować, wplątując bohaterki w coraz to bardziej skomplikowaną relację.

BRATERSTWO | BROTHERHOOD | BRODERSKAB
reż. Nicolo Donato, Dania 2009, 90’

22-letni Lars zostaje wciągnięty do grupy duńskich neonazistów. Tam poznaje Jimmy'ego. Ich wzajemne relacje są nie do przyjęcia w tych kręgach. Jednak więź, która ich łączy jest tak silna, że postanawiają przeciwstawić się neonazistowskiemu terrorowi.

CZARNA LISTA | 108 CUCHILLO DE PALO
reż. Renate Costa, Hiszpania 2010, 108’

Paragwaj lat osiemdziesiątych XX wieku, czas dyktatury Stroessnera. Młody tancerz Rodolfo trafia na czarną „listę 108”, zawierającą nazwiska osób o odmiennej orientacji seksualnej. Podobnie jak wielu kolegów, pada ofiarą prześladowań i tortur. Po latach upomni się o niego bratanica – młoda reżyserka próbująca poznać wstydliwy rodzinny sekret, a przy okazji odsłonić zepchnięty w zbiorową niepamięć fragment historii swego kraju.

DIFERENTE | DIFERENTE
reż. Luis Maria Delgado, Hiszpania 1961, 102’

Alfredo to młody chłopak, którego interesuje tylko teatr. Jego ojciec ciągle wyrzuca mu, że zawsze był inny i zmusza go do wspólnej pracy. Pod naciskami ojca, Alfredo znosi biurową rutynę. Wkrótce jednak, wbrew wszystkim, wraca do teatru... Differente w przedziwny sposób wymknęło się frankistowskiej cenzurze.

DIFFICULT LOVE
reż. Peter Goldsmid, Zanele Muholi, Republika Południowej Afryka 2010, 48’ - polska premiera!

Dokument o życiu i twórczości Zanele Muholi, artystki fotografik, działającej w Południowej Afryce. Artystka opowiada w nim o swoich pracach, których powstawanie śledzimy na ekranie – między innymi portretów lesbijek do książki Faces and Phases. To odważny film, który zabiera widza w świat Zanele. Śledzimy jej losy, pasje, obserwujemy podczas pracy i w zaciszu domowym, w towarzystwie partnerki. Film przedstawia też stosunek południowo-afrykańskich krytyków sztuki wobec kontrowersyjnych dzieł artystki, a także sytuację osób homoseksualnych w tym kraju.

DŹWIĘKI CISZY | SOUNDLESS WIND CHIME

reż. Wing Kit Hung, Szwajcaria/Chiny/Hong Kong 2009, 100’

Poetycka podróż Ricky’ego do przeszłości w poszukiwaniu zagubionej duszy Pascala. To niezwykle plastycznie przedstawiona walka o miłość, pożądanie, o to, co istnieje naprawdę, walka wspomnień ze złudzeniami, walka z ogromnym smutkiem, który mrozi całe serce. Ricky jest chińskim emigrantem w Hong Kongu. Mieszka z ciotką – prostytutką. Sam pracuje jako kelner w małym barze. Pascal ma 27 lat. Wyjechał ze Szwajcarii w poszukiwaniu wolności. Zajmuje się drobnymi kradzieżami.

GIGOLA | GIGOLA
reż. Laure Charpentier, Francja 2010, 102’ - polska premiera!

George, pochodząca z katolickiej rodziny, ale charyzmatyczna i awanturnicza młoda kobieta,  zakochuje się w swojej nauczycielce o imieniu Sybil. Kilka lat później, zrozpaczona jej samobójczą śmiercią, wyrusza w ekscytującą podróż w głąb Pigalle – całkowicie oddaje się tamtejszemu życiu nocnemu lat 60. Po spotkaniu z Odete - niezwykle bogatą, starszą lecz ciągle atrakcyjną kobietą, która oferuje jej pieniądze w zamian za kontakty seksualne, George przemienia się w Gigolę – rodzaj kobiety żigolaka.

MIWA | MIWA, A JAPANESE ICON

reż. Pascal-Alex Vincent, Francja / Japnia 2011, 60’ - polska premiera!

Miwa, legenda i pionierska postać środowiska gejowskiego. Ze swoimi znakami rozpoznawczymi: świecidełkami, perukami, wieczorowymi sukniami oraz sarkazmem, Akihiro Miwa od ponad pięćdziesięciu lat jest jedną z najpopularniejszych postaci japońskiej popkultury. Sprzedała miliony płyt i nadal przyciąga na swoje występy niezliczone tłumy. Jest też aktywistką – walczy o prawa gejów w pełnej sprzeczności Japonii, gdzie ciągle pozostaje niezwykle popularna.
 
POD PRĄD | UNDERTOW | CONTRACORRIENTE
reż. Javier Fuentes-León, Peru 2009, 100’

W małej peruwiańskiej wiosce rybackiej Miguel i jego piękna żona, Mariela – oboje głęboko wierzący – oczekują pierwszego potomka. Miguel skrywa tajemnicę – łączy go romans z Santiago, malarzem, który opuścił ukochane miasto dla pasji i też z powodu Miguela. Santiago jest wykluczony ze społeczności przez swoją orientację seksualną, co skłania Miguela do ukrywania znajomości – wbrew oczekiwaniom kochanka. Nieoczekiwany wypadek sprawia, że Miguel i Santiago mogą się ze sobą spotykać, bez narażania się na ostracyzm reszty mieszkańców. Ta radość nie trwa jednak długo...

SĄSIADKI | NACHBARINNEN

reż. Franziska Meletzky, Niemcy 2004, 88’

Samotna Dora doręcza paczki w swojej okolicy. Wszyscy ją znają i wszyscy jej wyczekują. Nikt jednak  nie czeka na Dorę, kiedy ta wraca do domu po pracy. Mąż odszedł od niej jakiś czas temu i teraz żyje sama. W kamienicy, w której mieszka jest bar, gdzie właśnie zaczęła pracować Polka o imieniu Jola (Grażyna Szapołowska). Pewnego dnia, Jola przybiega do sąsiadki, prosić o pomoc. Między kobietami rodzi się szczególna więź.

WE WERE HERE | WE WERE HERE
reż. David Weissman, USA 2010, 90’ - polska premiera!

Pierwszy film dokumentalny, który podejmuje temat początków AIDS głęboko refleksyjnie. Opowiada jak pojawienie się choroby miało wpływ na życie codzienne w San Francisco. Autorzy badają jak mieszkańcy miasta reagowali na tragiczną w swych skutkach epidemię. Chociaż jest to opowieść o konkretnym miejscu, film wykracza poza obszar samego San Francisco i sam temat AIDS. Jest świadectwem niewiarygodnej mocy jaka rodzi się w jednostce, która potrafi stanąć na wysokości zadania oraz sił wspólnoty, w której spotkają się miłość, współczucie i determinacja.

ZABIŁEM MOJĄ MATKĘ | I KILLED MY MOTHER | J’AI TUÉ MA MÈRE
reż. Xavier Dolan, Kanada 2009, 96’

Hubert jest zbuntowanym nastolatkiem. Nienawidzi swojej matki, wspólnie z którą mieszka od czasu rozwodu rodziców. Nie znosi jej kiczowatego gustu, niemodnych ubrań i upodobania do tanich bibelotów. Nade wszystko jednak nie znosi poczucia winy, jakie próbuje w nim wzbudzać. Matka natomiast nie rozumie, co dzieje się z jej ukochanym dzieckiem. Czuje się bezradna. Widzi, że dzieli ich coraz większa przepaść. Wstrząsający debiut 20-letniego reżysera i aktora, Xaviera Dolana.


ORGANIZATORZY:


PARTNERZY:

Instytut Cervantesa w Krakowie
Krakowska Fundacja Filmowa
Krakowski Festiwal Filmowy
AfryKamera
Miejsce Bar
Miasto Ujawnione