Zapraszamy na warszawską premierę książki Biały Dmuchawiec. Pięć sztuk teatralnych, wydanej przez Fundację SPLOT.
Spotkanie z Mateuszem Pakułą w Instytucie Teatralnym poprowadzi Łukasz Drewniak.


8 czerwca 2010 (wtorek), godz.19.00-21.00
Instytut Teatralny im. Zbigeniewa Raszewskiego
ul. Jazdów 1, Warszawa


Biały Dmuchawiec. Pięć sztuk teatralnych to debiut książkowy Mateusza Pakuły i jednocześnie pierwszy projekt wydawniczy Fundacji SPLOT.

Książka dostępna w SPLOT-SKLEPIE
oraz w dobrych księgarniach, galeriach i teatrachO KSIĄŻCE
Niemal wczoraj, bo w 2008, Mateusz Pakuła puścił w świat swojego Białego Dmuchawca, a już jest autorem pięciu sztuk, z których każda demonstruje niepośledni talent i nadzwyczajny wigor twórczy.
Pakułowa wyobraźnia zdaje się nie mieć granic, a język, którym młody autor obdarowuje swoje niezwykłe postaci z tego i nie z tego świata, dowodzi, że z polszczyzną można wyczyniać rzeczy, o jakich się filozofom nie śniło.
Bohaterami sztuk Pakuły są zarówno przecwane i perwersyjne dzieci, jak ich starsze rodzeństwo kuszone przez medialno-masowo-rozrywkowo-szkolny świat. A także toksyczni rodzice, dziwaczni dziadkowie i w ogóle cała ta dorosła menażeria kiepsko sobie radząca z potomstwem. Nie są to jednak dramaty realistyczne, choć wielu z nas zobaczy tam coś bardzo znajomego. Więc poetyckie? Może bardziej… Surrealistyczne? A jakże. Ale w tym sensie, w jakim nasz zwariowany świat jawi się jako czysty surrealizm. Albo krzywe zwierciadło – groteskowe, zabawne, dramatyczne, czasem tragiczne.
Niemało jak na kogoś, kto jest wciąż na początku drogi.
– Tadeusz Nyczek

więcej...


Mateusz Pakuła (1983) – student IV roku reżyserii teatralnej (specjalność dramaturgiczna) na Wydziale Reżyserii Dramatu w PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Zanim trafił do szkoły teatralnej, studiował filozofię na Uniwersytecie Łódzkim i wiedzę o kulturze na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

wywiad z Mateuszem Pakułą..Łukasz Drewniak - założyciel i pierwszy redaktor naczelny dwumiesięcznika „Didaskalia”, krytyk teatralny „Przekroju” i „Dziennika”, współpracuje także z TVP Kultura.


zdjęcia: Michał Zawada