„Ze swoim silnym zakorzenieniem w pełnych tęsknoty islandzkich balladach oraz inspiracją magiczną aurą północy utwory Sigur Rós wymykają się standardowym rockowym kategoriom.“ Muzyka zespołu nominowanego do nagrody Grammy oraz Mercury Prize, wywodzi się z delikatności nietkniętej przez cywilizację przyrody Islandii, z którą muzycy są silnie związani emocjonalnie. Wśród miłośników Sigur Rós znajdziemy także profesjonalnych artystów, między innymi muzyków Thoma Yorke, Davida Bowiego, aktora Brada Pitta, reżysera Davida Attenborougha, czy Davida Harringtona z Kronos Quartet. Zespół, którego nazwa oznacza Zwycięską Różę, przyjedzie do Ostrawy po pięciu latach od ostatniego koncertu w Czechach w 2008 roku. „Uczestnicy festiwalu mogą oczekiwać nowych utworów z albumu, nad którym zespół aktualnie pracuje“ dodaje Zlata Holušová.Sigur Rós założyli w 1994 roku przez wokalista i gitarzysta Jón „Jónsi“ Birgisson, basista Georg Hólm i perkusista Ágúst Ævar Gunnarsson, którego po pięciu latach wymienił Orri Páll Dýrason.
Kapelę nazwali imieniem nowo narodzonej siostry wokalisty, Sigurros, oznaczającego Zwycięską Różę. W 1997 roku wydali swój pierwszy album Von z hitem Leit að lífi. Kolejną płytą,  Ágaetis byrjun, zawojowali islandzkie listy przebojów, niedługo potem zdobyli także Europę. Status muzycznego objawienia potwierdzili w 2002 roku płytą ( ), na której jasno zdefiniowali swój wyjątkowy senno-rockowy styl. Kolejny, wydany w 2008 roku album  Með suð í eyrum við spilum endalaust miał bardziej piosenkowy charakter.W tym roku, po czterech latach milczenia, islandzka czwórka powróciła z płytą Valtari, pełną hymnicznych, prawie klasycyzujących, wyciszonych kompozycji o ogromnym emocjonalnym ładunku. W ramach projektu „the valtari mystery film experiment“ powstało prawie dwadzieścia wideoklipów inspirowanych utworami z ostatniej płyty; twórcami teledysków byli zarówno profesjonalni reżyserzy, jak fani zespołu...


 
Dwunasta edycja międzynarodowego muzycznego festiwalu Colours od Ostrava odbędzie się od 18-go do 21-go lipca 2013 w  Dolních Vítkovicach, na terenie zabytkowych hut i kopalni. W tym roku festiwal odwiedziło 31.500 uczestników, na festiwalowych scenach wystąpiły takie gwiazdy jak ZAZ, Alanis Morissette, Bobby McFerrin, Janelle Monáe, Animal Collective, The Flaming Lips, Antony and the Johnsons s Ostrawską Filharmonią, Rufus Wainwright i inni. Na 12 scenach odbyło się ponad 200 różnych   akcji – oprócz koncertów zespołów z całego świata wystąpiły też grupy teatralne, wyświetlano filmy, odbyły się różnorodne warsztaty i wiele innych atrakcji.  
        
    
Czterodniowe karnety na festiwal w sprzedaży w cenie 56 Euro w ograniczonej iłości (5000 sztuk) do 31-go  stycznia na naszym festiwalowym e-shopie Colours of Ostrava http://eshop-pl.colours.cz/ lub w sklepie Oriental w Ostrawie. W sprzedaży także miejsca do miasteczka namiotowego, parking  w obszaru festiwalowym lub przy miasteczku.

Więcej informacji na stronie oficjalnej www.colours.cz lub www.colours.cz/polsky lub na Facebooku
www.facebook.com/colours.of.ostrava (cz) www.facebook.com/colours.of.ostrava.polski (PL)

www.sigur-ros.co.uk
http://www.facebook.com/sigurros
http://www.youtube.com/user/sigurros

Zapraszamy już dziś!!


KILKA ZDAŃ O OSTATNIEJ EDYCJI FESTIWALU