Podczas części pierwszej, która miała miejsce 8 listopada 2012 roku mogliśmy zobaczyć w akcji Ankę Fugazi Biernacką, Konrada Juścińskiego, Huberta Wińczyka oraz duet artystyczno – kuratorski MONster HUrricane Wihajster (złożony z Huberta i jego żony Moniki Wińczyk). O performansach z pierwszej edycji możemy przeczytać w artykule, jaki się ukazał na naszych łamach. Zbliżająca odsłona Akcjomatu w swoich szczegółach jest nadal niewiadomą.
Paweł Korbus
Kuratorzy i właściciele galerii – Łukasz Trusewicz i Agnieszka Szablikowska - zaprosili czwórkę artystów. Wszyscy  - w mniejszym lub większym stopniu - wypowiadają się za pomocą działań efemerycznych, korzystają przy tym z różnych mediów. Z tego powodu prezentowane performanse będą różnorodne zarówno pod względem formy, jak i treści.
Radioda
Duet Radioda z Poznania, tworzony przez braci Mikołaja i Piotra Tkacza, przeniesie widzów w inny wymiar trwania w rzeczywistości za pomocą muzycznej improwizacji na radioodbiornikach. Paweł Korbus - absolwent Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie – znany jest części publiczności z działalności w Stowarzyszeniu Teatralnym Chorea oraz w grupie neTTheatre. Doświadczenia wyniesione z pracy scenografa i aktora pozwoliły mu uruchomić ciało tak, aby widz za sprawą jego akcji odczuwał „bycie” w zintensyfikowanej formie.
Nutę kobiecości do tej odsłony Akcjomatu wniesie Izabela Chamczyk. Malarka w swoich poprzednich wystawach (m.in. w galerii BWA we Wrocławiu oraz Zielonej Górze) zaakcentowała, iż ważne jest dla niej ciało i jego obecność w świecie realnym. W Galerii Raczej, która wspiera młodych, czasem nawet debiutujących twórców, Izabela Chamczyk zaprezentuje swoje najnowsze działanie.
Izabela Chamczyk
Wszystkich zainteresowanych i chłonnych nowych wrażeń zapraszamy do Galerii, która mieści się przy ul. Głogowskiej 53 w Poznaniu, a także do śledzenia strony internetowej galerii .  

Artyści:
Izabela Chamczyk
Ur. 1980.W latach 2001-2005 studiowała  na kierunku Architektura Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Studia na poznańskiej ASP w pracowni wizt. Dominika Lejmana (2007-2008) w ramach wymiany międzyuczelnianej. Obroniła dyplom z Malarstwa  na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 2009 roku. Malarka-performerka. Pracuje w wielu mediach, nieustannie redefiniując ich granice. W ideę jej działań niezmiennie wpisane są silne emocje. Tworzy sztukę procesualną, która odbywa się w czasie i przestrzeni (np. publicznej). Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych, brała udział również w wielu wystawach zbiorowych i festiwalach. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, a także stypendium czasopisma Artluk dla Młodego Twórcy. Nominowana do nagrody WARTO Gazety Wyborczej w 2010 r. Autorka wystaw i wystąpień indywidualnych m.in. w Galerii Entropia, Wrocław; Galerii Sztuki Najnowszej ACTIVE SPACE GSN, Gorzów Wielkopolski;  Galeria BWA Zielona Góra. Uczestniczka festiwali m.in. Interakcje w Piotrkowie Trybunalskim oraz Inspiracje w Szczecinie. Więcej informacji na temat artystki: www.izabelachamczyk.art.pl

Paweł Korbus

Ur.1983, absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie - dyplom u profesora Adama Myjaka. Zajmuje się wideo, rzeźbą, ceramiką, rysunkiem i performance. Scenograf i aktor Stowarzyszenia Teatralnego Chorea i neTTheatre. Pracuje na styku wielu aktywności artystycznych łącząc ze sobą doświadczenia teatru, performance'u, sztuk wizualnych. W swoich działaniach bada relacje pomiędzy ograniczeniami a przyjemnościami jakie wynikają z ciała.  Szuka związków pomiędzy niedoskonałością i kruchością ciała, a  fascynacją  możliwościami percepcji i zmysłów. Prowadzi intermedialną działalność artystyczną i edukacyjną. Uczestnik między innymi festiwali Sztuki Efemerycznej Konteksty w Sokołowsku, Transeuropa w Lublinie, Bedesten Festival w Antakyi w Turcji i inne.
http://www.art-artkor.blogspot.com/
http://pawelkorbus.carbonmade.com/about

Radioda
Duet improwizujący na radioodbiornikach, istniejący od 2008 roku, w którego skład wchodzą bracia – Mikołaj i Piotr Tkacz. Mikołaj Tkacz (ur. 1991) – rysownik komiksowy, muzyk, redaktor naczelny niezależnego magazynu komiksowego „Maszin”. Obecnie studiuje na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie (specjalność:  Multimedia).  http://tkacz.tumblr.com/ Piotr Tkacz (ur. 1985) – pisze, głównie o muzyce, prowadzi audycję, organizuje koncerty, występuje, nagrywa. Współtworzy projekty Kurort, Revue svazu českých architektů, Stupor. Jest otwarty na różne spotkania improwizacyjne, a także wykonuje partytury tekstowe i graficzne. http://piotrtkacz.tumblr.com/ Jako duet Radioda występowali między innymi na Festiwalu Interakcje w Piotrkowie Trybunalskim.
http://radioda.bandcamp.com/
http://vimeo.com/31226059

AKCJOMAT 2
Galeria Raczej
8 grudnia 2012
sobota
godz. 19.00

Performances:
Izabela Chamczyk
Paweł Korbus
Radioda /Piotr Tkacz, Mikołaj Tkacz/


Organizacja: Galeria Raczej
Kuratorzy:  Agnieszka Szablikowska, Łukasz Trusewicz
Patroni Medialni:  portal E-splot, portal livinggallery.info, Portal lazarz.pl, Radio Afera, Radio Merkury
Sponsorzy: Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, ZKZL