To już dwudziesta edycja Paszportów POLITYKI. Przez dwie dekady nazwiska nominowanych i laureatów odzwierciedlały nadzieje, aspiracje i sukcesy polskiej kultury. Nagrody przyznawane są w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Od kilku lat nadawany jest również honorowy tytuł Kreatora Kultury, który trafia w ręce mistrza, autorytetu, wychowawcy.

Historia Paszportów, to również historia tego, jak polscy artyści odnaleźli się w świecie bez cenzury. W świecie, w którym, przynajmniej teoretycznie, zaśpiewać, sfilmować, napisać czy zagrać można wszystko. Jednak nie wszystko jest tego warte. Paszporty od początku miały być nagrodą dla tych, którzy, niezależnie od wybranej formy komunikacji, tworzą rzeczy ważne, piękne i mądre. Dla tych, których głosu w polskiej rzeczywistości bez cenzury posłuchać warto.

Paszporty POLITYKI co roku udowadniają także, że hasło porozumienia ponad podziałami (w tym wypadku redakcyjnymi) jest możliwe, przynajmniej, jeśli chodzi o kulturę. Krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury wytypowali, jak co roku, trzech twórców w każdej kategorii, których osiągnięcia wydały im się ważne. Jednak z okazji dwudziestolecia Kapituła postanowiła oddać decydujący głos w ręce czytelników.
Tak więc to oni, podczas internetowego głosowania wybiorą tegorocznych Laureatów Paszportów POLITYKI.

NOMINOWANI:

Radek Szlaga
Ur. w 1979 r. w Gliwicach. Zajmuje się malarstwem, ale jest także autorem grafik, artystycznych książek i instalacji. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze oraz w Akademie Vitvarnych Umeni w Pradze. W 2005 r. ukończył (dyplom z wyróżnieniem u prof. Jerzego Kałuckiego) Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2007 r. był współzałożycielem grupy artystycznej Penerstwo, do której należy także nasz laureat Wojciech Bąkowski. Pokazywał swoje prace m.in. w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Foksal i na licznych wystawach zagranicznych.


Katarzyna Krakowiak
Ur. w 1980 r. Zajmuje się rzeźbą i architekturą, zazwyczaj w dość niezwykłym kontekście – dźwięku. W roku 2006 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni Mirosława Bałki, którego asystentką była w latach 2004–2007. Miała indywidualne wystawy m.in. w Galerii Foksal (Warszawa) i South London Gallery. Od 2011 r. pracuje w na Wydziale Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Za projekt przygotowany wspólnie z kuratorem Michałem Liberą otrzymała wyróżnienie specjalne międzynarodowego jury na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji.


Julita Wójcik

Ur. 1971 r. w Gdańsku. Performerka, autorka akcji artystycznych. W latach 1991-1997 studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku u prof. Franciszka Duszeńko. Jej artystyczne działania zazwyczaj odwołują się do prostych, życiowych czynności i mają charakter pogodny i optymistyczny. Po raz pierwszy o artystce zrobiło się głośno w 2001 r. za sprawą akcji „Obieranie ziemniaków” w stołecznej Zachęcie. Po raz drugi wywołała publiczną debatę umieszczając wiosną 2012 r. w centrum stolicy ogromną tęczę stworzoną z tysięcy sztucznych kwiatów. Wielu obserwatorów uznało tę pracę za kolejny, po Palmie, artystyczny symbol stolicy.


Oni nominowali:
Piotr Bernatowicz, „Arteon”,
Grzegorz Borkowski, „Obieg”,
Bogusław Deptuła, „Art & Business”,
Agnieszka Kowalska, „Gazeta Wyborcza”,
Rafał Kamecki, portal www.artinfo.pl,
Izabela Kowalczyk, blog http://strasznasztuka.blox.pl,
Monika Małkowska - TOK FM,
Stach Szabłowski, „Przekrój”,
Jacek Werbanowski, „Exit”,
Anna Theiss, „Fundacja Zwierciadło”.

A oto pełna lista laureatów Paszportów POLITYKI w kategorii SZTUKI WIZUALNE (do 2004 PLASTYKA):
1993 Stasys Eidrigevicius
1994 Ryszard Górecki
1995 Mirosław Bałka
1996 Zofia Kulik
1997 Katarzyna Kozyra
1998 Jarosław Modzelewski
1999 Leon Tarasewicz
2000 Dominik Lejman
2001 Katarzyna Józefowicz
2002 Marcin Maciejewski
2003 Monika Sosnowska
2004 Cezary Bodzianowski
2005 Robert Kuśmirowski
2006 Grupa Twożywo
2007 Joanna Rajkowska
2008 Maciej Kurak
2009 Karol Radziszewski
2010 Wojciech Bąkowski
2011 Nicolas Grospierre