Czwarta edycja jednego z najciekawszych w Polsce festiwali prezentujących różne dziedziny sztuki tworzonej przez kobiety odbędzie się w dniach 13 – 23 listopada. W programie znajdą się koncerty, warsztaty, pokaz kobiecego kina, performance, a także – po raz pierwszy – konferencja „Kobiety w Biznesie. Lokalne wyzwania, europejskie szanse” pod patronatem Przewodniczącej Rady Miasta - Małgorzaty Jantos. Ważnym elementem festiwalu znów będą warsztaty, m.in. wokalny, free style rappingu czy masażu.

Kobiecą Transsmisję gościć będą najlepsze krakowskie kluby, kina i galerie, m.in. Kot Karola (ostatnio otrzymał nagrodę dla najlepszego muzycznego klubu Krakowa), Rozrywki 3 czy Forty Kleparz. W tym roku Kobieca Transsmisja  zagości także w Bochni w klubie Mała Czarna.

Wszystkie krakowskie koncerty są biletowane. Można kupić wejściówki na poszczególne koncerty, ale też dostępne będą karnety w cenie 60 zł. Zarówno bilety, jak i karnety dostępne są w klubach Kot Karola (Rynek Główny 6), Rozrywki 3 (ul. Mikołajska 3). Można je też zarezerwować na stronie internetowej Kobiecej Transsmisji – www.transsmisja.comWykonawczynie tegorocznej Kobiecej Transsmisji:

Ballady i Romanse (Warszawa)
Duet sióstr Wrońskich, Zuzanny (autorki tekstów) i znanej z Pustek Basi, jest jedną z sensacji przełomu dziesięcioleci. Zuza pisze świetne teksty, Basia śpiewa, obie komponują. Zabłysnęły płytą „Ballady i romanse” nagraną w... kuchni Zuzy. W nagraniach piosenek brały udział również sprzęty domowe. 2011 rok przyniósł świetną płytę „Zapomnij”, tym razem nagraną w prawdziwym studiu nagraniowym. Na scenie pomagają im koledzy, m.in. z Pustek.

Drekoty (Katowice, Gorzów Wlkp., Warszawa)

„Drekoty są zjawiskiem, jakie zdarza się raz na kilka lat” – pisał dziennikarz Gazety Wyborczej. 16 listopada, a więc w dniu koncertu na „Kobiecej Transsmisji”, ukaże się ich debiutancki album „Persentyna”, jedna z najbardziej oczekiwanych polskich premier końca roku. Drekoty istnieją od 2011 r., ale mają już na koncie sukcesy – nagrodę na Festiwalu Gramy 2011, a ich nagrania ukazywały się na kompilacjach „Offensywa 2” i „Sealesia 2”. Na czele zespołu stoi perkusista i pianistka Ola Rzepka (wcześnie współpracowała m.in. z Budyniem, Pogodno czy The Complainer), a grupę współtworzą Magda Turłaj (klawisze, skrzypce, wokal) i Zosz Chabiera (skrzypce, wokal).Elda’s Curvas Peligrosas (Praga)

Naprawdę nazywa się Eliška Kohoutová i jest rodowitą Prażanką. Jest samowystarczalna - pisze teksty, śpiewa i gra na gitarze. Ma na koncie debiutancką płytę „Elda’s Expeat Expirience” wydaną w 2010 r. Swoją muzykę określa jako połączenie alternatywny, akustycznego rocka z domieszką punka, folku, grunge’u i bluesa. W tekstach prowadzi dialog wewnętrzny i rozmawia ze światem i Bogiem o miłości, nienawiści i nonsensach współczesnego świata. Jest też instruktorką w czeskiej edycji Rock Camp For Girls.

Goldner Anker (Drezno)
Wybuchowa mieszanka indie-noise-pop-punk-thrash-rockowa z Drezna. Połączenie kobiecej witalności (charyzmatyczna Claudia Muntschick śpiewa i gra na gitarze, a w perkusję bije Lena) z męską siłą (za struny basu szarpie Jörg Malchau). Trio ma na swoim koncie dobrze przyjętą płytę „dto” wydaną w tym roku. Do tej pory Goldner Ankel dał około dwustu koncertów w Niemczech, Czechach i Austrii.

Hvozd (Bratysława)
Wystartowały w 2000 roku jako Lady Lazarus, Rok później zmieniły nazwę na Hvozd. Od początku na czele grupy stoją siostry Ivana i Lucia, które są kompozytorkami i autorkami większości tekstów.
Muzyka Hvozd łączy rocka z jazzem i tradycyjnym słowackim folkiem (stąd w składzie akordeon, to na jego dźwiękach oparte jest brzmienie zespołu), ale najczęstszym określeniem ich muzyki jest chanson undergound z poetyckimi tekstami.

Iva Nova (St. Petersburg)
Inspirują się słowiańską muzyką ludową, ale nadały jej osobisty charakter. Te panie grają bardzo mocno i dlatego nie oczekujcie, tradycyjnego rosyjskiego folku. Ich ekspresja dźwięku jest dziewczęca i zabawna, ale też kobieca i dumna. Kiedy akordeonistka uderza w klawisz, sprowadza sen o rosyjskiej wsi, a gdy jedna z gitarzystek uderza w strunę przenosi nas z powrotem do wielkiego miasta. Dziewczyny twórczo eksperymentują z innymi stylami. Ich koncert to mieszanka utworów lirycznych i wybuchowych. Od 2002 roku jeżdżą po Rosji i całej Europie.

Joanna Słowińska & Wojtek Fedkowicz Noise Trio w projekcie „Fonoplatikon” (Kraków)
Pierwsza dama polskiego folku, zainspirowana polską i słowiańską muzyką tradycyjną we współpracy z Fedkowicz Noise Trio, jedną z najciekawszych awangardowych formacji młodego pokolenia. Zderzenie pierwotnej energii wokalnej z elektronicznym i drum’n'bass'owym brzmieniem. Teksty współczesne i tradycyjne. Kompozycje autorskie i obrzędowe pieśni rytualne. Puls tradycji, energia nowych technologii.

Lucrecia Dalt (Barcelona)
Z zawodu jest geotechnikiem, z zamiłowania twórczynią surrealistycznych impresji muzycznych. Jest wschodzącą gwiazdą sceny barcelońskiej. Debiutowała albumem „Congost” w 2011 r . Niedawno wydała drugą płytę „Commotus” (po łacinie oznacza „zaniepokojony”), na której przeważają minimalistyczne i niepokojące kompozycje napędzane przez emocje związane z kryzysem, jaki dotknął Hiszpanię. Na scenie pojawia się tylko w towarzystwie komputerów, sampli, mikrofonu i gitary.

Maja Kleszcz i Wojciech Krzak (Warszawa)

Poznali się 10 lat temu  w Kapeli Ze Wsi Warszawa. Z zespołem zjeździli niemal cały świat występując na tak renomowanych scenach jak Roskilde czy Glastonbury. Byli odpowiedzialni za płytę „Infinity”, która zdobyła Fryderyka. W 2005 roku stworzyli IncarNations. Jako InvarNation mają na koncie płyty „Radio Retro” (2010) i „Odeon” (2012). Pierwszą „Polityka” uznała „płytą roku”, druga stałą się jednym z największym muzycznych wydarzeń roku obecnego. Na obie płyty teksty napisał Bogdan Loebl, legendarny poeta zespołu Breakout. Wspaniały głos Mai krytycy porównują do Billie Holiday i Amy Winehouse. Występ na Transsmisji jest pierwszym oficjalnym koncertem Mai Kleszcz w Krakowie!Mary Ocher (Berlin)

Moskwiczanka z urodzenia, mieszkanka Berlina z wyboru. Songwriterka, reżyserka, fotografka, poetka. Przygodę z muzyką zaczynała jako jedenastolatka. Z grupą Mary and The Baby Cheeses zjeździła całą Europę, ale preferuje występy solowe. W 2008 roku nagrała płytę „War Songs” z trzynastoma apokaliptycznymi folkowymi pieśniami o wojnie i dyskryminacji. Właśnie tego możecie spodziewać się po jej występie na Transmisji.

Miraż (Warszawa)
Dziewczęcy zespół powstały dwa lata temu, zawiązany z czystej chęci grania z dziewczynami. Muzykę można określić mianem szybkiego, lecz melodyjnego punk rocka z domieszką disco. Teksty są mocno polityczne i zaangażowane społecznie, poruszają problematykę genderową, praw kobiet, praw zwierząt, mają przekaz antyfaszystowski. Członkinie zespołu biorą czynny udział w różnych grupach i kolektywach takich jak chociażby skłot „Zakaźny” czy kolektyw UFA.

Paulina Bisztyga (Kraków)

Charyzmatyczna i nietuzinkowa. Poetka, malarka, kompozytorka, pieśniarka, dziennikarka (pracuje w Radiu Kraków), organizatorka (współtworzy Kobiecą Transsmisję). W każdej z dziedzin odnosiła sukcesy – zdobyła m.in. Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego czy stypendium im. Marka Grechuty. Ma na koncie trzy płyty „Nie ma co się bać” (2000), „Proste jest prawo miłości” (2007) i „... z miłości” (2009). Od pierwszej płyty towarzyszy jej wirtuoz instrumentów basowych – Roman Ślazyk. Dlatego też na albumie „... z miłości”  znalazły się utwory stworzone tylko za pomocą ludzkiego głosu i instrumentów basowych.

Pochwalone (Polska)   
to projekt kobiecy. Ludowy i współczesny. Dzisiejszy jak sprzed wieków. O tym, co kobiet dotyczy i co je dotyka. Wspólnota doświadczeń, bunt przez pokolenia, moce, niemoce, darcie pierza, kluby i igraszki. Baby, feministki, matki i singielki, podlotki i wiedźmy, dzieweczka z laseczka, ochrypła kukułeczka – one z XIX-wiecznej wsi, one z ursynowskiego bloku – razem! Niech będą pochwalone! Grają lirycznie i romantycznie. Czasami czadowo i transowo. W kolektywie są weteranki scen (m.in. Małgorzata „Tekla” Tekiel z Pudelsów, Będzie Dobrze i Deutera), nowicjuszki, prowincjuszki i jeden przyjaciel. Zadebiutują w Warszawie kilka dni wcześniej, ale na Transsmisji dadzą drugi koncert w swojej historii!Translola (Kraków)
Wyjątkowa mieszanka rock’n’rollowego temperamentu i słowiańskiej wrażliwości. Istnieją od 2008 roku i właśnie wydały swoją debiutancką płytę. Oczywiście również znalazły się na niej piosenki Janki Diagilewej, niezależnej rosyjskiej poetki i pieśniarki, którą Translola uwielbia i promuje w naszym kraju. Przez cztery lata dziewczyny dały około dwustu koncertów, nie tylko w Polsce, ale też w Niemczech, Irlandii i w Rosji. W Krakowie są już gwiazdą, czas na podbój całego kraju. Liderką jest Ewa Langer, współtwórczyni Kobiecej Transsmisji.

You're Only Massive (Waterford, Berlin)

Ten elektroniczno-eksperymentalny duet z Irlandii powstał w 2007 roku, ale od 2008 roku rezyduje w Berlinie. W ich muzyce znajdziemy elementy hip hopu i alt rocka, electro i popu. Recenzenci o ich debiutanckim wydawnictwie „The Fourth Quarter Mixtape vol I & II” pisali, że innowacyjne, z niewiarygodnym i elegancko rapującym wokalem oraz pomysłowym brzmieniem i świetnymi beatami. Na koncertach You’re Only Massive jest jeszcze lepsze.

Valleys (Montreal)
Kanadyjskie trio śmiało eksperymentuje łącząc sprzężone dźwięki gitary, łagodnie grające w tle klawisze i, czasami, upiorny wokal w jedyny swego rodzaju psychodeliczny, melancholijny folk. Grupa występowała razem z Fleet Foxes, Yeasayer czy MGMT i jest coraz bardziej znana w Kanadzie. W Krakowie wystąpi  podczas koncertu organizowanego wspólnie przez Koło Naukowe Amerykanistyki UJ   i Kobiecą Transsmisję.


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

13 listopada

Sala Konferencyjna Urzędu Miasta Krakowa, Pl. Wszystkich Świętych 1, g. 10.00
Konferencja pod hasłem „Kobiety w Biznesie. Lokalne wyzwania, europejskie szanse”. Wstęp wolny
Konferencja jest przeznaczona dla wszystkich kobiet prowadzących swój własny biznes. Zarówno tych doświadczonych, początkujących, jak i tych, które dopiero myślą o założeniu własnej firmy. Ilość miejsc ograniczona. Szczegóły na stronie www.transsmisja.com


Kino pod Baranami, Rynek Główny 27, g. 19.00

Wideo kobiet bez wątpienia znajduje swoje mniejsce w kulturze. Można jednak odnieść wrażenie, że jest to znikomy procent tego, co kobiety noszą w swoim potencjale. Często nie mają okazji do zaprezentowania swojej ekspresji.
Projekcja wideo pod Baranami jest więc okazją do zapoznania się z twórczą postawą kobiet, od artystek bardziej znanych po te, które są odkrywane przez nas same w ramach Kobiecej Transsmisji.
Bilety, 10 zł

14 listopada

Kontakt, ul. Szpitalna 40, I piętro, g. 17.00 – 18.30

„Pomasuj mnie troszkę” – masaż rozluźniający dla par
Prowadzenie: Joanna Reszka, absolwentka Cieplarni Latającej Szkoły dla Kobiet, organizatora warsztatów.
Na warsztat zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę praktycznie nauczyć się jak za pomocą własnych rąk rozluźnić i odprężyć drugą osobę za pomocą prostej sekwencji ruchów zaczerpniętych z masażu shiatsu.
Koszt warsztatu – 15 zł.
 

Klub Rozrywki 3, ul. Mikołajska 3, g. 19.00
Wystąpią: performerki „Chór fałszywych kobiet”, Maja Kleszcz i IncarNation oraz Hvozd
Bilety w cenach 25 zł (przedsprzedaż) i 30 zł (w dniu koncertu)

15 listopada

Kawiarnia Naukowa, ul. Szeroka 10, g. 17.00 – 19.00

Warsztaty free style rapping
Prowadzenie: Lena Rogowska, Asia Bordowa, które od kilku lat zajmują się rapem w ramach projektów animacji kultury prowadzonym w zakładzie poprawczym w Falenicy.
Podczas warsztatów zapoznacie się ze źródłami  tej muzyki i jej celami, popracujecie nas rytmem, flow, intonacją i obecnością sceniczną.
Koszt warsztatu - 10 zł.

Klub Kot Karola, Rynek Główny 6, g. 20.00
Wystąpią: Translola, Miraż, Pochwalone, Goldner Anker, You’re Only Massive
Bilety w cenach 15-50 zł. Koncert benefitowy. Dajemy możliwość wybory kwoty, którą przeznaczycie na bilet. Część dochodu przeznaczona będzie na działalność statutową Stowarzyszenia Kobieca Transsmisja.

16 listopada

Bióro, ul. Dietla 97/9a, g. 17.00 – 18.30

Warsztat emisji głosu „Na głos”
Prowadzenie: Izabela Skrypuch, z wykształcenia aktorka, absolwentka Cieplarni Latającej Szkoły dla Kobiet, organizatora warsztatów

Od czerwca Iza działa pod zawodowym pseudonimem Wokaliza. Regularnie i z powodzeniem prowadzi warsztaty i prywatne sesje emisji głosu. Podczas warsztatu zadba o to, abyście mogły usłyszeć swój autentyczny głos i nauczy was ćwiczeń do tej pory zarezerwowanych dla aktorów i śpiewaków operowych.
Koszt warsztatu – 15 zł.


Klub Rozrywki 3, ul. Mikołaska 3, g. 20.00
Wystąpią: Mary Ocher, Lucrecia Dalt, Elda’s Curvas Peligrosas, DreKoty
Bilety w cenach 25 zł (przedsprzedaż) i 30 zł (w dniu koncertu)

17 listopada

Klub Fabryka, ul. Zabłocie 23, g. 10.00 – 14.00
Centrum głosu
Prowadzenie: Joanna Słowińska, pierwsza dama polskiego folku.
Joanna wykorzystuje elementy techniki ruchu Emila Jaques-Dalcroze’a (plastique animée). W technice głosu białego i polskiej pieśni ludowej odnajdziecie własną drogę w poszukiwaniu pieśni wewnętrznej – innej dla każdego z nas.
Koszt warsztatu – 15 zł.

Bióro, ul. Dietla 97/9a, g. 15.00 – 18.00

Kobieca inicjacja. Moc księżycowego cyklu
Prowadzenie: Agnieszka Matera, absolwentka Cieplarni Latającej Szkoły dla Kobiet, organizatora warsztatów.
Tematem warsztatu będzie miesiączka traktowana jako temat tabu, coś brudnego i wstydliwego. Warsztat będzie okazją do konfrontacji i transformacji indywidualnych doświadczeń związanych z cyklem miesięcznym.
Koszt warsztatu – 15 zł.

Forty Kleparz, ul. Kamienna 2/4, g. 20.00
Wystąpią: Ballady i Romanse, Iva Nova, Joanna Słowińska & Wojtek Fedkowicz Noise Trio w projekcie „Fonoplasticon”
Wejście na zaproszenia i karnety

Rozrywki 3, ul. Mikołajska 3, g. 20.30

Wystąpi: Valleys – koncert organizowany wspólnie przez Kobiecą Transsmisję i Festiwal Kultury Kanadyjskiej, nowy punkt na festiwalowej mapie Krakowa utworzony przez Koło Naukowe Amerykanistyki UJ, przy współudziale Instytutu Amerykanistyki  i Studiów Polonijnych UJ i Ambasady Kanady w Polsce.
Bilety w cenie 15 zł.

23 listopada, g. 19.00
Klub Mała Czarna, ul. Kazimierza Wielkiego 16, Bochnia
Wystąpi: Paulina Bisztyga
Wstęp wolny

Zapraszamy!!!Mecenasem festiwalu jest:
Województwo Małopolskie
Partnerami:
Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego
Gospodarka i Administracja Publiczna z Jerzym Hausnerem.