Wystawa zrodzona z myślenia artystów i projektantów, jest efektem zderzenia formuł logicznych z magicznymi. Wychodząc od naukowych zjawisk autorzy prac docierają do sfery nieprzewidywalnej i nie poddającej się kontroli. Wówczas do głosu dochodzi intuicja i przypadek. Nie będziemy już mieli do czynienia z gotowym wzorcem dla projektu. Nowo powstałe obiekty zyskają nowe metafizyczne oblicze i narodzi się świat nowych zależności między znakiem a obrazem. Tak zapowiada się najnowsza wystawa w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

Artyści biorący udział:
Jerzy Goliszewski (1981) – studiował malarstwo i grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się instalacją, malarstwem i grafiką warsztatową. Realizuje projekty site-specific. Najbardziej interesują go skomplikowane i złożone struktury. Lubi używać prostych materiałów. Wybrane wystawy indywidualne: Tranzyt (Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Warszawa 2012), Wychodzimy (Galeria Art NEW media, Warszawa 2011), Obscure (SPACES, Cleveland, Ohio, 2010), Crash (Weissfaktor, Raum für zeitgenössische Kunst, Berlin 2010), DYNAMO (Instytut Teatralny, Warszawa 2010), Kai (Pracownia Miejsce, Warszawa 2009), Lac Bleu (Le Guern Gallery, Warszawa 2008). Wybrane wystawy zbiorowe: Nowa rzeźba? (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2012), 6TM – Triennale Młodych (Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko, 2011), Festiwal Wola Art (przestrzeń publiczna, Warszawa, 2008, 2009). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Eno Henze (1978) – studiował na HfG Karlsruhe oraz HfbK Städelschule we Frankfurcie. Stypendysta German National Academic Foundation. Wykłada cyfrową rzeźbę oraz sztukę algorytmiczną na HfK Bremen, Bauhaus University Weimar, HFF Potsdam oraz FH Hagenberg/Linz. Był kuratorem wystawy NODE08. Tworzy rysunki, instalacje i performansy, które obracają się w polu zarówno ludzkiej sprawczości, jak i kreacji maszyny, sięgają źródeł cyfrowych oraz analogowych, determinizmu oraz intuicji. Wybrane wystawy indywidualne: Tomorrow will be like today (Soho House Berlin, 2010), New Works (untitled Projects Berlin, 2010), Von Dunkler Materie und Grauer Masse (Galerie Marion Scharmann, Kolonia 2009).
Wybrane wystawy zbiorowe: Aus der Zeit (frontviews Gallery, Berlin 2012), Generative Art, The Fourth Moscow Biennale of Contemporary Art – special projects (2011), New Contemporaries (Art Cologne, Galerie Marion Scharmann, 2011), Auszeit (Kunsverein Arnsberg, 2009). Mieszka i pracuje w Berline.Eno Henze, Photonuclear, część instalacji (2011), w której artysta wymyślił jak mogłoby wyglądać urządzenie rejestrujące promieniowanie Czerenkowa; obiekt ma służyć do wykrywania fotonów emitowanych w wyniku zderzenia cząstek.

Kosmos Project – studio projektowe założone w 2006 r. przez Ewę Bochen i Macieja Jelskiego. Projektanci studiowali na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Politecnico di Milano. Po studiach zdobywali doświadczenie w Mediolanie, pracując z takimi projektantami, jak Alessandro Mendini i Denis Santachiara. Ważnym aspektem projektowania Kosmos Project jest konceptualne podejście do przedmiotu jako wyraziciela emocji, przekaźnika treści. Wiara w możliwość przekazania komunikatu za pomocą codziennych przedmiotów produkowanych zarówno masowo, jak i unikatowych. Projektanci poszukują roli i formy dizajnu w postindustrialnej rzeczywistości. Mają na swoim koncie szereg udanych wdrożeń projektów we współpracy z włoskimi fabrykami, część z nich pod własną marką. Studio zdobyło I nagrodę w konkursie Suite d’Autore w Palermo we Włoszech, II nagrodę w World Space Creators Award w Tokio w Japonii, wyróżnienie w konkursie Beyond Silver Macef & Designboom w Mediolanie we Włoszech. Projekty Kosmos Project pokazywane były m.in. podczas: Salone Satellite (Mediolan 2009), Gdynia Design Days 2009, DMY Festiwal Berlin 2008, Salone del Mobile (Zona Tortona, Mediolan 2008), Łódź Design Festival (2008, 2009, 2010), wystaw Naturalne zasoby polskiego wzornictwa (Stalowa Wola 2009) oraz Un-Polished (Bruksela 2009). Ewa Bochen i Maciej Jelski mieszkają i pracują w Warszawie.

Łukasz Paluch (1979) – ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Grafiki w Katedrze Projektowania Graficznego. Jest dyrektorem artystycznym i głównym projektantem AnoMalia art studio. Interesuje się sztuką i dizajnem, oraz zjawiskami, które powstają w momencie ich przenikania. Od 2007 r. odpowiada za identyfikację wizualną Przeglądu Sztuki SURVIVAL, oprawę graficzną galerii Mieszkanie Gepperta oraz projektów Fundacji Art Transparent. Realizował m.in. oprawy graficzne dla wystaw w BWA Wrocław oraz muzycznych projektów Igora Pudło (Skalpel). Brał udział w wystawach polskiego dizajnu w kraju i za granicą. Jego prace były publikowane m.in. w albumie „PGR. Projektowanie graficzne w Polsce” (Wydawnictwo Karakter), „2+3D”, w rosyjskim magazynie „[kak)”. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Mieszka we Wrocławiu, pracuje we Wrocławiu i w Poznaniu.

Michał Piasecki (1984) – ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej, Institute of Advanced Architecture of Catalonia w Barcelonie oraz Msc Adaptive Architecture and Computation na Bartlett w Londynie. Jest współzałożycielem Bridge, interdyscyplinarnego studia specjalizującego się w technologii augmented reality oraz masowej personalizacji. Od 2009 r. prowadzi działalność konsultingową w zakresie cyfrowego wspomagania projektowania i wytwarzania. Tworzone przez niego dedykowane algorytmy i parametryczne modele pozwalają na generowanie, zarządzanie i produkcję form o wysokim stopniu złożoności. Michał współpracuje m.in. z: Joris Laarman Lab, 137kilo, NEX Architecture, Super Super i WWAA. Działa w wielu skalach: od niewielkich instalacji, mebli czy obiektów rzeźbiarskich (scenografia festiwalu Przemiany 2011 we współpracy z Super Super) aż po architekturę (model parametryczny elewacji stadionu miejskiego w Katowicach dla PLUS8). Prowadził też warsztaty i seminaria z projektowania wspomaganego algorytmicznie w Warszawie, Wrocławiu, Londynie i Lund. Mieszka w Warszawie.

Ewa Żuchnik (1986) – studiowała na wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Tworzy m.in. achromatyczne obrazy, obiekty oraz instalacje. Z czasem odstępuje od płótna na rzecz tworzyw sztucznych, głównie przeźroczystych, kontynuując przy tym poszukiwania z zakresie formy. Interesuje się różnymi mediami. Finalistka APH 2012. Wybrane wystawy zbiorowe: Woliery, I edycja (Muzeum Współczesne Wrocław, 2012), Longing for Tesla (Czarny Neseser, Galeria Design – BWA Wrocław, 2011), House of Change (willa rodziny Dzieduszyckich, Wrocław 2011), In' n' out/intencje (Galeria Emdes, Wrocław 2009). Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

PODSTAWOWE FUNKCJE ŻYCIOWE
Jerzy Goliszewski, Eno Henze, Kosmos Project, Łukasz Paluch, Michał Piasecki, Ewa Żuchnik

Kuratorka: Magda Popławska
Oprawa graficzna wystawy: Krzysztof Ignasiak
Wernisaż: 5 października 2012 (piątek), godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 5 października - 4 listopada 2012
Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, Stary Rynek 6

Patronat medialny: artinfo.pl, Design Attack, e-splot, Punkt, STGU