Hasłem "Zaczekaj!" chcemy na moment zatrzymać uwagę widzów, by wskazać na szczególne wartości i niepowtarzalny, indywidualny charakter Kolekcji Zderzaka, który wyróżnia ją spośród innych kolekcji sztuki współczesnej w kraju.

Kolekcja Galerii powstaje od 1986 roku, kiedy Marta Tarabuła zakupiła z wystawy w Zderzaku pierwszy obraz – Nie mówię, nie widzę, nie słyszę Włodka Pawlaka, malarza Gruppy, przedstawiciela Nowej Ekspresji lat 80. Obecnie kolekcja liczy ponad trzysta dzieł. Najstarsze z nich – gwasze "nowego barbarzyńcy" Andrzeja Wróblewskiego – pochodzą z 1948 roku, z I Wystawy Sztuki Nowoczesnej w Krakowie.

Łukasz Stokłosa, "Meryl Streep", 2010, olej na płótnie, 40x30 cm

Najnowszym nabytkiem jest seria portretów gwiazd filmowych młodego malarza Łukasza Stokłosy, przedstawiciela poetyki noir, pochodząca z roku 2011.
Do kręgu nowych surrealistów zaliczają się młodzi krakowscy artyści Monika Chlebek i Dawid Czycz, od kilku lat współpracujący z galerią i dobrze znani polskim kolekcjonerom, oraz mieszkająca dziś w Poznaniu Erwina Ziomkowska. Spośród ich dzieł nabytych niedawno do kolekcji zwracają uwagę "Raj utracony" Czycza (zabawna wariacja na temat grzechu pierworodnego) i subtelny obraz "Rzepy" Chlebek, przedstawiający rękawiczkę o szczególnych właściwościach. Neon Erwiny "Zaczekaj!" stał się tytułem i hasłem naszej wystawy.
David Czycz

David Czycz "Raj Utracony", 2011, olej na płótnie, 60x50 cm

W ciągu ostatniego półtora roku udało nam się pozyskać do kolekcji cztery klasyczne obrazy Jurrego Zielińskiego z lat 1968-1975. Najstarszy z nich "Jam (I am)" jest kluczem do twórczości artysty, jego filozoficznym credo. Natomiast obraz "Jeden kierunek" z 1976 to najbardziej dobitny komentarz polityczny schyłkowego PRL w polskiej sztuce.Jerzy Ryszard "Jurry" Zieliński (1943-1980) "Jam (I am)", 1969, olej na płótnie, 200x151 cm

Kolekcja rośnie od 26 lat i podobnie jak Zderzak, który pojawił się tuż po okresie stanu wojennego, jest świadectwem nie tylko przemian estetyki, ale i zwierciadłem historii. Chcielibyśmy, aby nasza kolekcja, nigdy dotąd nie wystawiana jako całość i w związku z tym ciągle nie opracowana, stała się dobrem publicznym.

Artyści:
MONIKA CHLEBEK
DAWID CZYCZ
ERWINA ZIOMKOWSKA
ŁUKASZ STOKŁOSA
JERZY RYSZARD "JURRY" ZIELIŃSKI

Miejsce:
Galeria Zderzak, Floriańska 3
31-019 Kraków

Czas:
7 marca - 15 kwietnia 2012

Patronem medialnym wystawy jest portal E-SPLOT