Tradycyjny zestaw elementów charakterystycznych dla skandynawskiego kryminału. Jest w Letargu brutalny mord (zostaje ukamienowana młoda kobieta) i dobrze prowadzona intryga z licznymi zwrotami akcji. Jest wyraźnie zaznaczone tło społeczno-obyczajowe (dysfunkcjonalność rodziny jako źródło tragedii, problemy z muzułmańskimi emigrantami). Jest grupa policjantów, w trudzie i znoju prowadzących śledztwo, i jest w końcu samotny jeździec, pismak z bliznami na twarzy, czyli Juul.

W powieści Engera dużo bardzie od wątku kryminalnego zaintrygowała mnie kreacja głównego bohatera. To facet po przejściach, ale jakich?! Był świetnym, cenionym i skutecznym dziennikarzem śledczym, ale w jednej chwili jego życie zawaliło się hukiem (płomieni…).
W pożarze zginął jego synek, sam Juul doznał oparzeń i złamań, ratując się skokiem z balkonu. Przez dwa lata próbował dojść do siebie fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie. Nie może sobie darować, że nie zdołał uratować dziecka, lęka się ognia, boi własnego odbicia w lustrze. Wreszcie, jaka tako podleczony, wraca do dziennikarskiej roboty i od razu trafia na sprawę ukamienowanej kobiety. Praca ma być dla niego rodzajem terapii, ale też budzi lęki i demony z przeszłości. Nie pomaga mu fakt, że przez dwa lata jego nieobecności sporo zmieniło się w dziennikarskim światku, że jego była żona, która nadal nie jest mu obojętna, związała się z jego redakcyjnym kolegą. Poza tym sprawa zamordowanej kobiety okazuje się dużo bardziej skomplikowana i niebezpieczna, niż się Juulowi początkowo wydawało, a on sam będzie musiał nie raz, nie dwa ratować własne życia.

Pewnie sięgnę po kolejną część cyklu kryminalnego Engera, ale – jako się rzekło – głównie po to, aby przekonać się, jak pokaleczony przez los Juul dalej będzie sobie radził ze zmorami z przeszłości.


Thomas Enger, Letarg,
przekł. Iwona Zimnicka,
Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2012


Robert Ostaszewski - pisarz, krytyk literacki, wydał (wraz z Martą Mizuro) powieść kryminalną Kogo kocham, kogo lubię. Wkrótce nakładem wydawnictwa W.A.B. ukaże się jego kolejny kryminał Sierpniowe kumaki napisany wspólnie z Violettą Sajkiewicz.

Tekst pochodzi z blogu Autora