Adam Gruba – GOLEM: Pracownia Samowystarczalna


wernisaż:
09.02.2012 (czwartek) godz. 18.00- 20.00
Art Agenda Nova, Kraków
kuratorka wystawy: Marta Kudelska

wystawa potrwa do 26.02.2012

patronat medialnyTo, co wyraża Golema, dotyka istnienia w najbardziej rzeczywistej formie – czy to w przypadkowej sytuacji, czy w materii fauny i flory. Można też stwierdzić, że dotyczy tego wszystkiego, co jest, ale nie wyraża się w mocy symbolicznego języka.
Jest wszystkim tym, co pojawia się na granicy między komunikacją a formowaną materią. Jednak filozofia Golema nie mówi o świecie w kategorii ogólności. Nie mówi też o nim jako o istniejących konkretach, pomijających ulotność zjawisk i wrażeń.

Doświadczenie sztuki performance zamkniętej w ramach wystawy może być mylone z fragmentem, ułamkiem opowieści. To, co najistotniejsze dzieje się zaledwie chwilę. W efekcie pozostaje część będąca samowolnym elementem, pozbawionym naturalnych struktur. GOLEM: Pracownia Samowystarczalna Adama Gruby staje się poprzez to polem negocjowania pomiędzy artystą a instytucją, przestrzenią a przedmiotem.

W swoich działaniach artysta wychodzi poza lingwistyczny charakter opisywania rzeczywistości. Stara się uchwycić istnienie, zderzyć je z nieustannym konstruowaniem siebie jako medium opowieści, stając się tym samym początkiem narracji kreowanej nie poprzez słowa, ale interakcję i wyszukiwanie sensów w szczelinach fragmentów.


Adam Gruba
(ur. 1988) – zajmuje się szeroko pojętą sztuką intermediów posługując się w swoich działaniach elementami performance, video, obiektu, tekstu. Wykorzystuje performance jako sposób połączenie wszystkiego ze wszystkim opierając się na ciągle tworzonych – nowych wersjach filozofii – dopasowując ją według własnych reguł do sposobu przedstawienia obszarów pomiędzy obrazem, a rozumem. Wykorzystuje ograniczanie estetyki obrazu na koszt jego intelektualnego wymiaru, który ma dla niego największe znaczenie w pokazywaniu pracy w procesie. Jego działania pokazują cienką granicę pomiędzy sztuką, a życiem, kreacją, a rzeczywistością.

Łamiąc konwencje stara się wykorzystać je przeciwko sobie, sprawdzając czy jest to możliwe. Realizował swoje koncepcje i pomysły, performance i video między innymi w Polsce, Niemczech, USA, Izraelu, Hiszpanii, Australii oraz na Węgrzech. Obecnie studiuje Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.


Wybrane wystawy:

- Exist-ence: Festival of live art, performance art and action art 13 - 16 October, Brisbane Powerhouse, Australia
- Global Communication Festival w Radomiu
- Chamalle X Performance Festival, Pontevedra w Hiszpanii
- Międzynarodowy Festiwal Performance Interakcje 2009,Piotrków Trybunalski
- Particio, Centre of Contemporary Art MODEM, Debrecen, Węgry