Teraz przyszedł czas na profesjonalny debiut, a to za sprawą wydanego właśnie krążka The Greatest Queens. Już po jego pierwszym przesłuchaniu można przypuszczać, że również ta płyta odbije się szerokim, muzycznym echem.

Graftmann to autorski projekt Romana Szczepanka (wokalisty i gitarzysty znanego z zespołu Miss Polski). Swoją muzykę opiera głównie na brzmieniu gitary akustycznej, archaicznie brzmiących partiach klawiszy i głosie, którym wyśpiewuje niemodne, pełne emocji fikcyjne historie i teksty często odwołujące się francuskiej ikony popkultury Serge’a Gainsbourga lub przedwojennych melodramatów z udziałem Grety Garbo.
To, co najlepsze w jego muzyce, to prostota i lekkość, dzięki którym potrafi przekazać niezwykłą emocjonalność. Choć Graftmann często wrzucany jest to szufladki zwanej „songwriting”, to poprzez swoją twórczość wychodzi daleko poza nią. Bardzo zgrabnie żongluje nastrojem, płynnie przechodząc od klasycznych gitarowych ballad do melancholijnych piosenek, podszytych lekką elektroniką. Choć muzyka Graftmanna mocno ewoluowała od czasu jego debiutu, to nie straciła nic ze szczerości i swojego charakterystycznego klimatu, czyniąc tym samym The Greatest Queens kandydatem do listy najciekawszych polskich płyt mijającego roku.

Na koniec warto też dodać, że na płycie pojawiają się również goście. Wśród nich m.in. wokalistka Monika Mendak. Całość została zrealizowana w domowym studiu Przemka Myszora (Myslovitz), a masteringiem zajął się Marcin Bors.


Graftmann – The Greatest Queen
Graftmann Records/Gustaff Records 2011


kilka utworów z płyty The Greatest Queen do posłuchania tutaj >> www.myspace.com/graftmann