Jak odkryłeś sztukę Wajdi Mouwada i jakie były Twoje pierwsze wrażenia?

Takie same, jak po pierwszym obejrzeniu Czasu apokalipsy – zadziwienie. Sztuka była wystawiana w bardzo małym teatrze - Le Théâtre des 4 Sous. Siedziałem w drugim rzędzie, kupiłem bilety na ostatni występ. Przedstawienie było jak cios w zęby, wyszedłem z teatru na trzęsących się kolanach. Kawałek dalej wiedziałem, że zrobię z tego film.

Film jest wizualnie bardzo okazały i prawdziwie kinowy. Jak przewidziałeś, że sztuka ma taki potencjał wizualny?

Pogorzelisko ma scenariusz jak wielkie, klasyczne utwory: inspiruje bezpośrednio uderzając obrazami. Ponadto, inscenizacja Wajdi’ego  jest nasycona bardzo mocnymi obrazami teatralnymi, o niespotykanym pięknie. Nie mogłem ich użyć ponieważ należały do alfabetu teatralnego, ale byłem w stanie sięgnąć do ich zasobów i przetłumaczyć je na język filmu. Wajdi pokazał mi pewne pomocne klucze.

Jak zdołałeś przekonać Wajdi’ego, że rzeczywiście jest możliwe przeniesienie Pogorzeliska ze sceny na ekran?

Wajdi zgodził się  powierzyć mi  Pogorzelisko po przeczytaniu ok. 50-cio stronnicowego draftu, który mu posłałem. Dał mi największy prezent, jaki był możliwy – wolność tworzenia. Po prostu dal mi carte blanche. Sądzę, że jest to jedyna możliwość, aby zrobić dobrą adaptację. Autor pozwala ci robić własne błędy.Ani film, ani sztuka nie wyjaśniają, w jakim bliskowschodnim kraju toczy się historia. Możesz to skomentować?

Bejrut, czy Daresh? To pytanie nawiedzało mnie podczas procesu adaptacji scenariusza na ekran. Postanowiłem, za sztuką, umieścić mój film w wymyślonej przestrzeni, jak Z Costa Gavry, aby uwolnić ją od wszelkich politycznych wpływów. Film jest o polityce ale jest jednocześnie apolityczny. Zamiarem sztuki było zagłębienie się w sam temat nienawiści a nie rozpalanie tej nienawiści. A scenerią Pogorzeliska jest historyczne pole minowe.

Pogorzelisko jest dramatyczne niemal aż do bycia operowym. Wyrazistość czyni  ten film bardziej tragicznym i budującym, niż beznadziejnie smutnym i  melodramatycznym.
Co cię zainspirowało do zrobienia filmu, w którym emocje są  tak silnie nakreślone?

Aby przenieść tak dramatyczny tekst na ekran unikając melodramatu, opowiedziałem się za rozsądnym surowym realizmem, zachowując wydźwięk mitologiczny sztuki w naturalnym świetle i cieniach. Uczucia  miały unikać bycia końcem samym w sobie, a oznaczać rozpoczęcie poszukiwań efektu katharsis. Pogorzelisko jest też podróżą Jeanne i Simona w kierunku nienawiści ich matki. To jest bardzo uniwersalne  poszukiwanie i  głęboko mnie to dotknęło. Ale przyznaję, że zajęło dużo czasu osiągnięcie równowagi dramatycznej w scenariuszu filmu. Każda sekwencja może zainspirować kolejny film!Pogorzelisko ma niesamowitą obsadę. Jak znalazłeś wszystkich tych świetnych aktorów?

Pogorzelisko ma obsadę złożoną z aktorów zawodowych i kilku aktorów amatorów z Jordanii. Lara Attala, dyrektor castingu w Jordanii chciał zbliżyć się z uchodźcami z Iraku oferując im pracę. Wnieśli wiele do filmu. Wyzwaniem była praca nad akcentem wszystkich i dążenie do arabskiego  akcentu z regionu Golan. Niektórzy spośród aktorów zawodowych pochodzili z Północnej Afryki i musieli praktycznie od początku uczyć się nowego języka, aby być wiarygodnymi. Lubnę Azabal widziałem w Paradise now Hany Abu-Assada i w Exils  Tony’ego Gatlifa. Constance DeMontefoy, paryski dyrektor castingu, zasugerował mi, abym spotkał się z Lubną. Jest ona niesamowitą aktorką z wrodzoną siłą i wewnętrznym ogniem Nawal.  Lubna jest Nawal.  Casting do roli bliźniąt był  bardzo żmudnym prosem.  Mélissa Desormeaux-Poulin zjawiła się po długim czasie.  Simona szukałem wszędzie i wreszcie znalazłem go bardzo blisko: Maxim Gaudette występował w moim poprzednim filmie. Jestem bardzo dumny z pracy aktorów w Pogorzelisku.

Widzowie ze znikomą, bądź żadną wiedzą o zapleczu politycznym  i religijnym w tym bezimiennym bliskowschodnim państwie z Pogorzeliska, mogą mieć pewne problemy z  wyborem, czyją stronę trzyma naprawdę Nawal Marwan. W wielu scenach twój język wizualny nurtuje nawet bardziej niż ogarniające  uczucie braku precyzji i braku obeznania. W jakiś sposób niewiedza i brak doświadczenia współgra z wyzwaniami filmu. Mógłbyś to skomentować?

Rozmyślnie stworzyłem polityczne zamieszanie wokół Nawal. Wojny, które zrujnowały ten region czasami łączą po 17 różnych odłamów, z przymierzami i zdradami o zaskakującej złożoności dla neofitów. Aby zachować wierność tej rzeczywistości, sytuacja polityczna musiała  przypominać  zwartą  całość bez podminowywania fabuły. Widzowie filmu muszą zrozumieć sens tego, co może być zrozumiałe akceptując, że sytuacja stała się zbyt złożona, aby sprowadzać ją do czarno-białego obrazu.O SZTUCE
Reżyserowane przez Wajdi Mouwada Pogorzelisko (Incendies) miało swą premierę we Francji 14 marca 2003 r. w Hexagone Scène Nationale w Meylan, oraz w Quebeku 23 maja 2003 r. w Théâtre de Quat'sous, jako część 10-ego Festiwalu Teatru Ameryk (Festival de théâtre des Amériques).  Część oryginalnej obsady tworzyli Andrée Lachapelle (Nawal), Isabelle Leblanc (Jeanne), Reda Guerenik (Simon), Richard Thériault (Hermile  Lebel)  i Éric Bernier (Nihad).  Od  czasu pierwszego wystawienia sztuka  grana była w Kanadzie (pod angielskim tytułem Scored), Francji, Belgii, Szwajcarii, Finlandii, Japonii, Meksyku, Niemczech, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Estonii i Włoszech. Sztuka otrzymała liczne nagrody włączając "Prix de la Francophonie" Francuskiego Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów Dramatycznych w 2004  roku  oraz nagrodę francuskiego Związku Krytyków "Syndicat de la critique" dla Najlepszej Sztuki 2004 roku.


Denis Villeneuve
Zwany często jednym z najbardziej utalentowanych filmowców swojego pokolenia, Denis Villeneuve zdołał narzucić zarówno krytykom, jak i publiczności swój wyjątkowy styl i świeże spojrzenie na opowiadanie historii. Jego debiut Un 32 août sur Terre (32 sierpnia na Ziemi) został wybrany na ponad 35 międzynarodowych festiwali w 1998 r., był też częścią sekcji Un Certain regard w Cannes, wyświetlano go na Telluride i w oficjalnej selekcji MFF w Toronto.

W 2000 r. jego następny film Maëlstrom był wyświetlany na MFF w Sundance, MFF w Toronto i ponad trzydziestu innych  festiwalach na świecie. Film zdobył ponad 35 międzynarodowych nagród, między innymi nagrodę FIPRESCI i SACD na MFF w Berlinie w 2001 r. W Kanadzie wygrał dziewięć nagród Jutra i pięć Genie a także był reprezentantem kraju w walce o Oscara. W 2008 r. jego krótki metraż Next Floor wygrał Nagrodę Canal+ dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego w czasie Tygodnia Krytyki w Cannes. Film był także wyświetlany na ponad 150 festiwalach na świecie i zdobył ponad 50 nagród. W 2009 r. wszedł na ekrany jego trzeci obraz Polytechnique. Po premierze na sekcji Director’s Fortnight MFF w Cannes, film był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in.  w Helsinkach, Sztokholmie, Londynie, Taipei i Gijon. W Kanadzie Polytechnique został uhonorowany nagrodą dla Najlepszego Filmu Kanadyjskiego 2009  przez Związek Krytyków Filmowych w Toronto, a także 9 nagrodami Genie i 5 Jutra włączając w to nagrodę za Najlepszą Reżyserię. Jego czwarty pełnometrażowy tytuł Pogorzelisko  - adaptacja sztuki Wajdi Mouawada, jest koprodukcją francusko-kanadyjską, a zdjęcia do filmu odbywały się w Quebeku i Jordanii.

Pogorzelisko
(Incendies)
Scenariusz i reżyseria: Denis Villeneuve
Scenariusz oparty na sztuce Wajdi Mouawada
W rolach głównych: Lubna Azabal, Mélissa Désormeaux-Poulin,
Maxim Gaudette, Rémy Girard
Czas trwania: 130 minut


żródło: materiały prasowe HAGI FILM

ZAPOWIEDŹ FILMU