W Opowieściach Wojennych Ennis wraca do swojej rodzinnej Europy, do czasów największej wojny w historii świata. Inny kontynent, inny konflikt, inne odcienie geopolityki, ale wojenka wciąż pozostaje taka sama. Straszliwa machina miażdżąca napędzające je trybiki – prostych żołnierzy, walczących na pierwszej linii frontu.   
 
Bohaterami War Stories są ludzie, o których rzadko pamiętają podręczniki. Szeregowcy, rekruci, niższa kadra oficerska – pierwsi w wojennym łańcuchu pokarmowym. Pionki przesuwane na mapach taktycznych przez generałów, posyłane na śmierć, aby osiągać kolejne taktyczne cele, pokonywać wroga i odbierać medale. Niemiecka załoga pancerna cofająca się w kwietniu 1945 roku przed naporem Rosjan (Tygrys Johanna), alianckie wojska stacjonujące na plażach Reggio di Calabria (Dekownicy z D-Day), amerykańscy szeregowcy, którzy potrzebują kilku dni, aby cało wrócić do domu (Screaming Eagles), załoga niszczyciela "Nightingale" strzegąca frachtowców na północnym Atlantyku (Nightingale) – walczą na różnych frontach, w różnych mundurach, ale dzielą ze sobą wspólny los.
 
 
Nad oprawą graficzną antologii pod dowództwem sierżanta pochodzącego z okolic Belfastu pracował zgodnie brytyjsko-angielski oddział utalentowanych artystów. Dave`a Gibbonsa (Strażnicy, cykl Martha Washington) i Davida Lloyda (V jak Vendetta, Global Frequency) nikomu przedstawiać nie muszę, bo to twórcy, którzy zdążyli się już zapisać w historii światowego komiksu. Nic dziwnego, że ich prace prezentują się najlepiej. Umiejętnościami nieco odstają od nich dwaj pozostali rysownicy, Chris Weston i John Higgins. Weston w swojej karierze współpracował między innymi z Markiem Millarem, Grantem Morrisonem czy J. Michealem Straczynskim, a jego rysunki zdobią takie tytuły, jak The Filth, The Invisibles. Pochodzący z Liverpoolu Higgins zasłynął głównie jako kolorysta Strażników i Zabójczego Żartu, choć ma na swoim koncie mnóstwo innych tytułów, z Sędzią Dreddem na czele.
 
Wszystkie cztery epizody opowiadają fikcyjne historie, ale każda z nich mogła się zdarzyć. Opowieści Wojenne trzymają się faktów, a Ennis i jego współpracownicy dbają o historyczne detale, posiłkując się obszerną bibliografią. Opowiadając o naszych dzielnych chłopcach chętnie idących poświęcić swoje życie za ojczyznę, sięgnięto do stylistyki znanej z filmów wojennych, tworząc bardzo "męską" historię. Sensacyjna akcja rozwija się dynamicznie, nie brakuje rubasznego, wojskowego humoru czy mocniejszych scen, choć bez makabrycznej brutalności, z którą zwykle kojarzony jest autor The Boys. Co ciekawe, Ennis stroni od jakiegokolwiek patriotycznego zadęcia, pokazując żołnierską śmierć zwykle bez narodowo-ojczyźnianego kontekstu.  
 
Pierwsza część Opowieści Wojennych ukazała się tuż przed końcem roku i nieco umknęła uwadze czytelników z niepokojem i niecierpliwością czekających na hity 2011 roku. A szkoda, bo to całkiem interesująca pozycja, na pewno jedna z najciekawszych z bibliografii Gartha Ennisa.
 


Opowieści Wojenne t.1
Garth Ennis oraz Chris Weston, John Higgins, Dave Gibbons, David Lloyd
Tłum.: Kamil Tralewski
Mucha Comics
12/2010