14 maja (piątek), godz. 21.00
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
ul. Gabriela Narutowicza 17Biały Dmuchawiec. Pięć sztuk teatralnych to debiut książkowy Mateusza Pakuły i jednocześnie pierwszy projekt wydawniczy Fundacji SPLOT.

Mateusz Pakuła (1983) – student IV roku reżyserii teatralnej (specjalność dramaturgiczna) na Wydziale Reżyserii Dramatu w PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Finalista I edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

Jan Peszek o sztukach Mateusza Pakuły


Książę Niezłom
Wyciąganie z głębokiej studni naszych fobii.
Nic oczywistego. Pejzaż bez nadziei. Czytałem z zapartym tchem. Dla teatru – odbezpieczony granat.

Biały Dmuchawiec
Czy ktoś wyreżyseruje scenariusz w duchu Lyncha, w dodatku przerwany? Mieszające się rzeczywistości, czasy, ludzie. Błyskotliwy materiał, niecodzienny dla teatru.

Donkiszot
Rozsypane puzzle, z dawnych całości, choć zachęcają, by je złożyć na powrót w pierwotny obraz, z pewnością ułożą się w nowy. Na pewno – szczęśliwie – bez fabuły.

Miki mister DJ
W dramatach Pakuły odbijają się jak w szklanych wahadłowych drzwiach – motywy, tematy znane, resztki tytułów – tak szybko jakby ich nie było. Ledwo je dostrzegamy, na granicy zjawy. Tematy „wysokie” rozbite na drobne kawałki, z których nie da się złożyć pierwotnego obrazu, światy pogruchotane, w środku déjà vu. Analiza świata gorzka, język oryginalny, dramaty z nieznanej półki to cechy jego pisarstwa zachęcające do lektury, a przede wszystkim czekające na swoje miejsce w teatrze.

Marcin wieczny Artur
Mateusz Pakuła zwykłym kuchennym widelcem wywleka z nas naszych doppelgaengerów, których obecności w nas samych najczęściej nie jesteśmy świadomi, a którzy nas konsumują, wysysają lub trują naszą krew. Jesteśmy rycerzami okrągłego stołu z pełnymi majtkami. Zamknięte koło bez wyjścia.

Więcej o książce

Spis rzeczy
Biały Dmuchawiec
Miki mister DJ
Książę Niezłom
Donkiszot
Marcin wieczny Artur


Biały Dmuchawiec.
Pięć sztuk teatralnych
Mateusz Pakuła
ISBN: 978-83-928042-4-6
Ilość stron: 254
Oprawa: miękka
Format: A5
Rok wydania: 2010


Książkę Biały Dmuchawiec. Pięć sztuk teatralnych można już zdobyć na własność, dokonując wpłaty 40,00 zł (cena książki plus koszt listu poleconego priorytetowego) na konto Fundacji SPLOT:
BZWBK 13 1090 2053 0000 0001 0994 0750 
Fundacja SPLOT 
ul. Zachodnia 8/21
30-350 Kraków 
w tytule przelewu prosimy od dopisek: Biały Dmuchawiec
Zamówienia oraz dane adresowe do wysyłki prosimy przesyłać na adres:
sklep@e-splot.pl


Książka dostępna jest także w SPLOT-SKLEPIE, ksiągarni klubu Lokator oraz w Kinie Agrafka.