Publiczność siedmiokrotnie spotykała się w Pawilonie Wyspiańskiego z twórcami, dramaturgami i reżyserami festiwalowymi. Widzowie, którzy podczas Boskiej Komedii chcieli jeszcze bliżej poznać poznać zaproszonych gości, codziennie mogli zadać pytanie na internetowym czacie: przez siedem kolejnych dni w wirtualnym pokoju portalu Interia.pl pojawiali się biorący udział w krakowskim święcie teatru artyści.

W festiwalu brali również liczni goście zagraniczni. Oprócz międzynarodowego jury, oceniającego spektakle konkursowe, na Boskiej Komedii pojawili się kuratorzy i animatorzy teatralni z niemal całego świata, m.in. Stanów Zjednoczonych, Korei, Ukrainy i Niemiec. Wszystkie spektakle festiwalowe grane były przy kompletach publiczności, na wielu pojawiły się nadkomplety, a codziennym widokiem stały się tłumy okupujących wejścia do teatrów, hol Pawilonu Wyspiańskiego oraz setki internautów na internetowych czatach.

Podobnie jak w ubiegłym roku, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ufundował pięć nagród, w wysokości 10 tys. zł każda: Krakowska Nagroda Teatralna Boskiego Komedianta została przyznana najlepszemu reżyserowi, za najlepszą rolę żeńską, najlepszą rolę męską, scenografię oraz muzykę do spektaklu. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski najlepszy spektakl festiwalu uhonorował nagrodą specjalną w wysokości 100 tys. zł, która trafiła do teatru wystawiającego spektakl, z przeznaczeniem na kolejną realizację.

W konkursie Boskiej Komedii 2009 obejrzeliśmy spektakle:

? *_Brygada szlifierza Karhana_*, reż.
Remigiusz Brzyk, Teatr Nowy Łódź
? *_Król umiera czyli ceremonie_*, reż. Piotr Cieplak, Narodowy Stary Teatr
? *_Między nami dobrze jest_*, reż. Grzegorz Jarzyna, TR Warszawa
? *_T.E.O.R.E.M.A.T._*, reż. Grzegorz Jarzyna, TR Warszawa
? *_Rozmowy poufne_*, reż. Iwona Kempa, Teatr J. Słowackiego Kraków
? *_Trylogia_*, reż. Jan Klata, Narodowy Stary Teatr
? *_Persona. Marilyn_*, reż. Krystian Lupa, Teatr Dramatyczny Warszawa
? *_I będzie wesele...j_*, reż. Piotr Waligórski, Teatr Bagatela Kraków
? *_/(A)/polonia_*, reż. Krzysztof Warlikowski, Nowy Teatr Warszawa

Zakwalifikowany do konkursu spektakl *_Marat Sade_* (reż Maja Kleczewska, Teatr Narodowy) z przyczyn organizacyjnych nie został pokazany w trakcie festiwalu.

Dodatkowo, podobnie jak w ubiegłym roku – decyzją dyrektora artystycznego – do konkursu weszły dwa spektakle scen krakowskich:
? *_Rozmowy poufne_*, reż. Iwona Kempa, Teatr J. Słowackiego Kraków
? *_I będzie wesele...j_*, reż. Piotr Waligórski, Teatr Bagatela Kraków

O wynikach konkursu na najlepszy spektakl i przyznaniu statuetki Boskiego Komedianta zadecydowało międzynarodowe jury, obradujące w składzie:
? *Frie Leysen* - wieloletnia dyrektorka Kunstenfestival des Arts w Brukseli, obecnie kurator Theater der Welt 2010
? *Norman Armour* - dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych PuSH
? *Marina Davydova* - dyrektor artystyczna festiwalu NET (New European Theatre) w Moskwie
? *Anja Dinks* - dyrektor Festiwalu Theaterformen, odbywającego się w Hannoverze
? *Alan Lockwood* - amerykański krytyk teatralny, znawca teatru i dramatu współczesnego oraz teatru i filmu polskiego, piszący z perspektywy Nowego Jorku.
? *Ana Marta Pizarro* - nowa dyrektor odbywającego się co dwa lata Iberoamerykańskiego Festiwalu Teatralnego w Bogocie: jednego z największych i najważniejszych przeglądów teatralnych w Ameryce Łacińskiej.


*Werdykt jury*
Po głosowaniu przeprowadzonym podczas sesji zamykającej II Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Członkowie Kapituły zebrani na posiedzeniu zamkniętym w Bunkrze Sztuki wyłonili zwycięzców w następujących kategoriach:
*Najlepsza Scenografia*: Magdalena Maciejewska (_T.E.O.R.E.M.A.T._) – za stworzenie spójnego krajobrazu, w którym odrębność ukazuje się poprzez potężny ładunek emocjonalny; ze szczególnym wyróżnieniem za reżyserię świateł.
*Najlepszy Zespół*: Teatr Stary w _Trylogii_ – za przypomnienie nam o najgłębszych korzeniach teatru: zespole, który polega na każdym aktorze z osobna, a który wspólnie pozwala na snucie opowieści…
*Najlepsza Rola Męska*: Piotr Skiba (_Persona. Marilyn_) – za ukazanie patologii pasożytniczego entourage’u.
*Najlepsza Rola Żeńska*: Magdalena Cielecka (_/(A)/polonia_) – za odwagę w – zaskakującym – przedstawieniu poświęcenia wychodzącego poza rolę ofiary.
*Najlepszy Reżyser*: Krzysztof Warlikowski (_/(A)/polonia_) – za godne sztuki dramatu wyczucie tego, o czym mówić należy; za kwestionowanie utartych prawd.
*Wyróżnienie Specjalne – tekst*: _Między nami dobrze jest_ – za inteligentne ukazanie podwójnych i potrójnych znaczeń w znaczeniach, a także niespodziewanych rozwiązań na każdym kroku.
*Grand Prix*: _Między nami dobrze jest_ – za otwarte przyjrzenie się współczesnej Polsce: jednocześnie pełne ironii i prawdziwej głębi. Spektakl sięgający wyżyn pod każdym względem: reżyserii, gry aktorskiej, koncepcji, scenografii oraz spójnej realizacji.Organizatorem festiwalu było Krakowskie Biuro Festiwalowe, a dyrektorem artystycznym – Bartosz Szydłowski.


Na zdjęciu: _Między nami dobrze jest_, fot. Katarzyna Pałetko

« powrót