Dla niewtajemniczonych – „pierwszy raz”, nieznane lekturowe doświadczenie, a znowu trudny temat. Przemoc w rodzinach polskich dziejowo często skrywano lub pomijano jako temat poboczny i nieznajdujący odpowiedniej realizacji estetycznej. Ewa Nowak najwyraźniej nie zważa na ograniczenia poprzedników, nie idzie na kompromisy, pisze książki ważne dla odbiorców i odbiorczyń, świadomej młodzieży, rodziców. Pewnie dlatego, że jest osobą dobrze zorientowana na i wśród (spraw) nieletnich.

Młodsi i starsi czytelnicy poszukujący w literaturze odpowiedzi na trudne pytania mogą sięgnąć tym razem po *_Bardzo Białą Wronę_* – najnowszą książkę Ewy Nowak. Choć ma ona formę chick litu, gatunku interesującego dla mas a popowego raczej, porusza wiele ważnych tematów.
Jak radzić sobie z przemocą w związku?
Co to znaczy wierność?
Jak oprzeć się presji rówieśników?
Autorka w przystępny sposób i bez zbędnego moralizatorstwa potrafi wyjaśnić wiele ważnych kwestii nurtujących czytelniczki i czytelników w każdym wieku.

Główna bohaterka książki, Natalia – miła, spokojna dziewczyna, poznaje Norberta – sympatycznego z pozoru chłopaka z dobrej, muzykującej rodziny.
Z każdym dniem związek dwojga licealistów staje się czymś, czego żadna dziewczyna nigdy nie chciałaby doświadczyć. Toksyczną relację trudno przerwać, ciemną osobowość jeszcze ciężej odmienić. Mnożą się pytania, załamki, wątpliwości... Skąd bierze się przemoc w związku? Jak to się dzieje, że zamiast wielkiej miłości doświadcza się goryczy i rozczarowania?

Burzliwy związek innej pary z książki, Mileny i Witka, pary znanej z powieści _Krzywe 10_, podsuwa czytelnikom inne pytanie: dlaczego niszczymy to, na czym nam najbardziej zależy? I czym właściwie jest wierność: sobie i drugiej osobie?

_Bardzo Biała Wrona_ podejmuje niezwykle aktualne i poważne tematy, niestety za mało dyskutowane lub widziane jako źle obecne. Autorka z właściwą sobie przenikliwością wskazuje symptomy, które w zdrowym związku dwojga ludzi pojawić się po prostu nie mogą. Każda żyjąca marzeniami o prawdziwym uczuciu dziewczyna winna sięgnąć po tę powieść – nie po to, by zniszczyć romantyczne wyobrażenia, lecz by skonfrontować się z trudnymi doświadczeniami w bezpiecznym świecie literackiej fikcji. Młodego a i (do)rosłego chłopaka ostrzeże przed demonami w nas samych.*O Autorce*

*Ewa Nowak* – pisarka, publicystka, autorka felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży. Jej twórczość, popularna wśród młodzieży ze względu na ciepły humor, porusza ważkie dla współczesnej młodzieży problemy i podpowiada, jak sobie radzić w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i z rodzicami. Odnosi się do wartości jak uczciwość, szczerość wobec siebie i innych, przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiego człowieka.
Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Wydział Rewalidacji (kierunek: pedagogika terapeutyczna). Pracowała jako nauczycielka i pedagożka-terapeutka. Obecnie współpracuje z pismami „Sens”, „Cogito”, „Victor”, „Junior”, „Trzynastka”, „Witch”, „Zakątek Zwierzątek”, „Clifford”.


_Bardzo Biała Wrona_
Ewa Nowak
Egmont 2009


« powrót