Stowarzyszenie Artystyczne Pro Musica Mundi po raz drugi organizuje Nuevo Mundo Festival, który odbędzie się w Krakowie, Niepołomicach, Nowym Sączu i Tarnowie w dniach 8 – 11 października
2009 r.

Festiwal debiutował pod znakiem Tango Nuevo i okazał się nie tylko ważnym wydarzeniem kulturalno-muzycznym, ale także sukcesem frekwencyjnym. Podczas 4 dni festiwalu wystąpili tak znani muzycy tego nurtu, jak współpracujący z Astorem Piazzolą pianista Pablo Ziegler, znany z albumu Tango Lunatico – grupy Gotan Project – Juanjo Mosalini, New Tango Duo, Kevina Kennera, czy najznakomitsze polskie zespoły, które w swoich repertuarach poświęcają wiele uwagi tango. Koncertów w Nowym Sączu, Niepołomicach i w Krakowie wysłuchało łącznie kilka tysięcy słuchaczy.

Nuevo Mundo Festival 2009 upłynie pod znakiem flamenco, gatunku powstałego w Andaluzji – regionie południowej Hiszpanii, w którym przez setki lat przewijały się kultury różnych państw i nacji. Po wielu latach, w wyniku wzajemnych wpływów i przemieszania się różnorodnych elementów, na początku XIX wieku powstała tajemnicza, niezwykle ekspresyjna muzyka, sztuka tańca, śpiewu i muzyki Gitanos – Cyganów andaluzyjskich oraz Payos – nie-Cyganów. Nurt łączy w sobie elementy kultury hinduskiej, perskiej, żydowskiej, arabskiej, mauretańskiej, egipskiej, ale także średniowiecznego chorału.
Muzykę z rozgrzanej słońcem pomarańczowej ziemi Andaluzji zaprezentują gwiazdy najwyższego formatu: wirtuoz gitary Ignacio Fernández, bracia Carlos i Curro Piňana, flecista Domingo Patricio wraz ze swoim kwartetem. Do udziału w festiwalu zaproszono tradycyjnie także i tych artystów, dla których flamenco stało się punktem wyjścia do łączenia go z innymi gatunkami i stylami muzycznymi. W tej roli wystąpią m.in.: Michał Czachowski i Indialucia, Arturo Muszyński i Los Payos, a także zespoły Que Passa, Corazon Flamenco z Magdą Navarette.

Kluczem doboru artystów był z jednej strony ich związek z korzeniami _flamenco puro_ jak i stylami, które przenikały do tej muzyki od połowy lat 70-tych: jazzu, kubańskiego Son, muzyki arabskiej i żydowskiej po współczesne gatunki muzyki klubowej (chili out).
Wśród gości festiwalu będzie członek legendarnej grupy współpracującej z Chickiem Coreą Touchstone, wieloletni współpracownik Paco de Lucii – gitarzysta basowy Carles Benavent, a także: wybitny wirtuoz gitary Rafael Cortes oraz ceniony hiszpański flecista Domingo Patricio.

Muzycznym wydarzeniem będzie festiwalowa premiera koncertu _Madre Tierra_, na zespół flamenco i orkiestrę kameralną – kompozycja młodego wybitnego gitarzysty Ignacio Fernándeza. Koncert został napisany specjalnie na 2. edycję Nuevo Mundo Festival.

Dyrektor Artystyczny: Grzegorz Frankowski
Dyrektor Organizacyjny: Magdalena WarejkoPROGRAM FESTIWALU:

*8 października (czwartek)*

Tarnów, Mościckie Centrum Kultury, godz. 19.00. Koncert Inauguracyjny
Los Payos

Kraków, Klub Alchemia; godz. 21.00
Michał Czachowski i Indalucia

*9 października (piątek)*

Niepołomice, Zamek Królewski; godz. 18.30
Que Passa

Nowy Sącz, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ; godz. 19.00
Corazon Flamenco

Kraków, Kościół Św. Katarzyny; godz. 20.00
Misa Flamenca

*10 października (sobota)*

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha; godz. 19.00
Domingo Patricio Quartett

*11 października (niedziela)*

Kraków, Filharmonia Krakowska, godz. 19.00. – finał festiwalu
Koncert Madre Tierra – premiera światowa

*Imprezy towarzyszące*

10 października godz. 13.00. Pawilon Wyspiański, Plac Wszystkich Świętych 2,
Wykład Flamenco puro – flamenco nuevo i mini-recital flamentologa Leszka Potasińskiego (gitara)

Więcej informacji: "www.nuevomundofestival.pl":http://www.nuevomundofestival.pl/


Źródło: informacje prasowe
Foto: Flamenco Nuevo Festiwal


« powrót