Wystawę podsumowują te oto luźne myśli: Nieprzywiązanie do materii. Odchodzenie od ciężaru. Czucie/dotykanie powietrza, wiatru, lekkości, przezroczystej jasności, światła. Swobodne przenikanie. Otwieranie przestrzeni. Ku prześwitom. Czucie trawy, ptaka, drzewa bliżej nas. Stąd taki tytuł. Uważne poszanowanie miejsca. Wsłuchiwanie się w nieuchwytne. Cienie nie istnieją bez światła i rzeczy. I dźwięków.

Koji Kamoji. Urodzony w 1935 w Tokio, mieszka i pracuje w Polsce od 1959 r. Obecnie w Warszawie. Dotąd najczęściej pokazywał swe prace w Galerii Foksal, z którą współpracuje prawie od samego początku jej działalności. Kamoji uprawia instalację i malarstwo.  Interesuje  się sferą wspólną człowieka i przyrody, której istnienie można - według niego -  odczuć poprzez skupienie.Dla Kamoji’ego  obraz  powstaje ze stanu skupienia, jest „kształtem skupienia”.
Choć formalnie obrazy bardzo różnią się od instalacji, dla  niego są tym samym. W instalacji najważniejsze to tworzyć przestrzeń odczuwalną i przebywać w niej. Pierwszą instalację „Powietrze - Pomieszczenie - Przestrzeń” zrealizował w Galerii Foksal w 1972r. Wystawy indiwidualne /wybór/: Galeria Foksal, Warszawa, Muzeum Sztuki w Łodzi, 1990, C.S.W. Warszawa, 1997, Muzeum Górnośląskie, Bytom, 1998; Kunstmuseum Kloster Unser Lieben Frauen, Magdeburg 2003; B.W.A. Lublin; Galeria 86, Łódz; Galeria Hanny Muzalewskiej, Poznań; Galeria Potocka, Kraków; Galeria Starmach, Kraków; Andzelm Gallery, Lublin; Appendix 2, Warszawa; Art New Media, Warszawa.

Małgorzata Sady. Od końca lat 70. współpracuje jako kurator, tłumacz, uczestnik i twórca projektów artystycznych z centrami sztuki, festiwalami filmowymi i teatralnymi w kraju i zagranicą. Od lat 90. propaguje twórczość Franciszki i Stefana Themersonów we współpracy z The Themerson Archive w Londynie (publikacje, wystawy, wykłady). Od 2002 prowadzi niezależną oficynę wydawniczą Gaberbocchus w Polsce. Jest autorką licznych przekładów z zakresu sztuki współczesnej, historii, filozofii, literatury (m.in. L.Wittgenstein, B.Russel, S.Themerson, J.Czechowicz, J.Kłoczowski, J.Newling), a także autorką esejów dotyczących sztuki, filmu i literatury publikowanych w kraju i za granicą. Pracuje przy realizacji filmów dokumentalnych i animowanych. Jest autorką wystaw fotografii. Jej własne projekty artystyczne są połączeniem poezji (słowa), teatru, filmu i choreografii.

Koji Kamoji: Moja praca podobna jest w formie do pracy urbanistycznej. Ważne też są dla mnie rozstaw, ciężar, faktura i tło powierzchni - tylko cel jest dla mnie odwrotny niż w urbanistyce. Nie chodzi mi o budowanie czegoś nowego, lecz odnalezienie i utrwalenie rzeczy, o których zapominamy, i świata, od którego się oddalamy. Chciałbym znaleźć taką formę, aby uzyskać ich obecność.

Szczyt Formy to cykl otwartych spotkań autorskich z uznanymi artystami, zajmującymi się szeroko pojętymi działaniami przestrzennymi [począwszy od rzeźby, poprzez instalacje, aż do działań performatywnych czy interwencji w przestrzeni publicznej]. Cykl ten jest wspólną inicjatywą Koła Naukowego Forma przy Katedrze Rzeźby ASP we Wrocławiu oraz Galerii Entropia. Spotkania pomyślane są jako autorskie prezentacje dające artystom możliwość bezpośredniego przedstawienia swojej sztuki bez żadnej mediacji, studentom zaś [i reszcie publiczności] osobistego kontaktu z artystami, a także zapoznania się z żywym procesem twórczym czy problemami istnienia na współczesnym rynku sztuki. Koordynacja cyklu: Karolina Freino

SPOTKANIE:
XVI spotkanie autorskie z cyklu Szczyt Formy
Koji Kamoji, Portable Zen Garden/Instalacja przenośna.
Moje obrazy i instalacje 1964-2012
16 listopada 2012 godz.19.00
prowadzenie spotkania: Małgorzata Biernacka

WYSTAWA:
POWIETRZE i Koji Kamoji, Małgorzata Sady
16 listopada - 7 grudnia 2012
otwarcie wystawy:
16 listopada 2012 | piątek | godz.18.00

Galeria ENTROPIA
Wrocław ul.Rzeźnicza 4
www.entropia.art.pl
71 3444 634