Teatr Wierszalin został założony w 1991 roku przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim aktorów, którzy obrali na swoją siedzibę Supraśl niedaleko Białegostoku. Zespół od ponad 20 lat tworzy tam przedstawienia inspirowane wielokulturową historią pogranicza, powołując na scenie rzeczywistość przepełnioną muzyką i śpiewem, w której współistnieją obok siebie żywi aktorzy, drewniane rzeźby, lalki i maski.

2 czerwca o 17.00 na Scenie Gadzickiego zostanie pokazany „Wierszalin. Reportaż o końcu świata”. Przedstawienie opowiada o religijnych odstępcach od prawosławia, którzy pod wodzą proroka Ilji zamierzali w latach trzydziestych minionego wieku wybudować nową stolicę świata.
Ich Nowym Jeruzalem miał być Wierszalin – zagubiona wioska na Białostocczyźnie, od której nazwę wziął teatr Tomaszuka.

Po spektaklu o 19.00 w Caffe Modjeska spotkanie z Piotrem Tomaszukiem, reżyserem i scenarzystą obu przedstawień, a o 20.30 koncert wrocławskiego kwartetu Tweenings i jam session.

W niedzielę 3 czerwca o 19.00 na Scenie na Nowym Świecie Wierszalin zagra „Boga Niżyńskiego”. Jego akcja toczy się w szpitalu psychiatrycznym, w którym pogrążony w obłędzie wielki tancerz baletowy Wacław Niżyński, inscenizuje wraz z innymi pacjentami wstrząsające nabożeństwo żałobne dla Sergiusza Diagilewa, swego zmarłego promotora i kochanka, słynnego szefa Les Ballets Russes.

Podczas kolejnych weekendów festiwalowych do Legnicy przyjadą: Teatr ZAR z Wrocławia (15-16 września), który pokaże tryptyk „Ewangelie dzieciństwa” oraz Teatr Provisorium z Lublina (24-25 listopada) z przedstawieniami „Bracia Karamazow” oraz „Ferdydurke”.

Festiwal Teatru Nie-Złego organizują wspólnie wrocławska Fundacja Teatr Nie-Taki i legnicki Teatr Modrzejewskiej. Przyświeca mu idea pokazywania teatru oryginalnego, wybitnego artystycznie i pozostającego poza modami.


PROGRAM WEEKENDU Z TEATREM WIERSZALIN
2 czerwca (sobota)

17.00    „Wierszalin. Reportaż o końcu świata” – Scena Gadzickiego
19.00    Spotkanie z reżyserem Piotrem Tomaszukiem – Caffe Modjeska
20.30    Koncert zespołu Tweenings i jam session – Caffe Modjeska
wstęp wolny!

3 czerwca (niedziela)

19.00    „Bóg Niżyński” – Scena na Nowym Świecie

CENY BILETÓW
Weekend z Teatrem Wierszalin        N 75zł / U 50 zł
Bóg Niżyński                N 45 zł / U 30zł
Wierszalin. Reportaż o końcu świata    N 45 zł / U 30zł

więcej: www.niezly-festiwal.pl

fot. B. Sejwa