Nominowani zostali:

Mikołaj Łoziński

Urodził się w 1980 r. w Warszawie, gdzie obecnie mieszka. Pisarz i fotografik. Ukończył socjologię w Paryżu. Był tłumaczem telewizji francusko-niemieckiej, robił zdjęcia dla „Przekroju” i „Rzeczpospolitej”. Zarabiał jako malarz pokojowy i asystent niewidomej psychoterapeutki. Debiutował powieścią Reisefieber (Znak 2006), za którą otrzymał w 2007 r. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Jest zdobywcą II nagrody literackiej w Konkursie Młodych Twórców Warszawskiej Fundacji Kultury (2006), był też stypendystą programu Instytutu Książki i Stowarzyszenia Willa Decjusza dla pisarzy i tłumaczy Homines Urbani (jesień 2007).
Opublikował również Bajki dla Idy (Znak 2008). We wrześniu 2011 r. jego Książka (Wydawnictwo Literackie) została Krakowską Książką Miesiąca.

Szczepan Kopyt

Urodził się w 1983 r. we Wrocławiu, mieszka w Poznaniu. Poeta i muzyk (m.in. basista w zespole Yazzbot Mazut). W 2004 r. został laureatem X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Wydał tomy wierszy: [yass] (Tygiel Kultury 2005), możesz czuć się bezpiecznie (WBPiCAK 2006) oraz sale sale sale (WBPiCAK 2009), za który otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Wraz z zespołem Yazzbot Mazut wydał płyty W pustyni i w puszczy (2008) i Mazut Mazut (2010). Tomik i płytę Buch (WBPiCAK 2011) z wierszami Szczepana Kopyta i muzyką Szczepana Kopyta oraz Piotra Kowalskiego jury Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych uznało za Książkę Lata.

Zygmunt Miłoszewski

Urodził się w 1976 r. w Warszawie, gdzie nadal mieszka. Prozaik, dziennikarz, autor scenariuszy. Pracę w mediach rozpoczął od pisania sprawozdań z sal sądowych do „Super Expressu”. Debiutował w 2004 r. na łamach POLITYKI opowiadaniem Historia portfela, potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy Domofon (W.A.B. 2005) i baśń dla dzieci Góry Żmijowe (W.A.B. 2006). Jego powieść kryminalną Uwikłanie (W.A.B. 2007) uhonorowano Nagrodą Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej. Na jej motywach powstał film w reżyserii Jacka Bromskiego pod tym samym tytułem. Powieść Ziarno prawdy (W.A.B. 2011) jest kontynuacją Uwikłania.

 
Więcej o Paszportach POLITYKI >>