Na takie odkrycie czeka Galeria Rzeźby Śląskiej znajdująca się na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Jej początki sięgają 1950 roku, kiedy to podjęto decyzję o utworzeniu na zdewastowanym przez przemysł górniczy terenie - pomiędzy Katowicami a Chorzowem - miejsca odpoczynku dla mieszkańców Śląska.


Rzeźby pojawiły się tutaj w wyniku plenerów rzeźbiarskich, zapoczątkowanych w 1963 roku przez Teresę Michałowską-Rauszerową, Jerzego Egona Kwiatkowskiego i Tadeusza Ślimakowskiego.
Do 1983 roku odbyło się siedem tych imprez, dzięki czemu galeria obejmuje 34 rzeźby. Można odnaleźć tu prace takich artystów jak Zbigniew Cierniak, Anny Dębska, Jan Badura czy Stanisława Hochuła.

Rzeźby współgrają z otaczającą je przestrzenią, tworząc niezwykłą oniryczną scenerię. Przeplatają się tu ze sobą zarówno formy abstrakcyjne, jak i realistyczne. Na szczególną uwagę zasługuję rzeźba Stanisława Hochuła Kozy (koza, kozą, ale czy nie przypomina Wam odrobinę różowego jelonka z Cieszyna, projektu Hanny Kokczyńskiej i Luizy Marklowskiej?). Ta wyraźnie nawiązująca do futuryzmu praca jest jedną z najpopularniejszych w całym parku. Podczas weekendu można zauważyć fotografujących się z nią spacerowiczów.

Całość artykułu na blogu Projektu Miejskiego

Foto: Tomasz M.Kiełkowski


PROJEKT MIEJSKI jest zakrojonym na szeroką skalę działaniem, mającym za
zadanie uwrażliwić mieszkańców polskich miast na problematykę przestrzeni publicznej jako pola dla wypowiedzi artystycznej.

Organizatorzy: Fundacja SPLOT, Małopolski Instytut Kultury, Krytyka Polityczna, Fundacja Wschód Sztuki.