The Greatest Queen to studyjny debiut Graftmanna, nad którym pracował wspólnie z Przemysławem Myszorem (Myslovitz) w roli producenta. Mastering wykonał Marcin Bors. Gościnnie na płycie zaśpiewała m.in. Monika Mendak (-ex Iowa Super Soccer). Płyta zawiera 13 premierowych piosenek, w tym single Made In Poland oraz Please  Please Please Disappoint Me. Do nagrań wykorzystano kilkanaście różnych instrumentów klawiszowych i strunowych, a także automat perkusyjny, zabawki dziecięce oraz… odkurzacz. W warstwie lirycznej znajdują się odwołania do francuskiej ikony popkultury Serge’a Gainsbourga, przedwojennych melodramatów z udziałem Grety Garbo oraz kultowej płyty Cocteau Twins „Heaven or Las Vegas”. To muzyka zarówno dla fanów Johnny’ego Casha, Lloyda Cole’a, Sparklehorse, The Divine Comedy, jak i wielbicieli Beatlesów oraz Pet Shop Boys. Premiera albumu w Polsce odbyła się 17 października 2011 roku.


Płyta zebrała entuzjastyczne recenzje w mediach (m.in.
album tygodnia w „Gazecie Wyborczej”).

„Zaskakująca produkcyjnymi niespodziankami, rozpięta między amerykańskim folkiem lat 60-tych, a przebojami pop lat 80-tych, inteligentna, pełne mniej lub bardziej oczywistych nawiązań do popkultury.”
Marcin Babko, Gazeta Wyborcza

„Ta płyta powinna być wskazówką dla wszystkich młodych twórców piosenek, którzy decydują się sięgnąć po gitarę i śpiewać w obcym języku. Graftmann dowodzi, że można to robić ciekawie i z sensem.”
Marcin Bieniek, T-Mobile Music

„Choć Graftmann często wrzucany jest to szufladki zwanej „songwriting”, to poprzez swoją twórczość wychodzi daleko poza nią. „The Greatest Queen” to kandydat do listy najciekawszych polskich płyt mijającego roku.”
Wojciech Żurek, E-SPLOTNajbliższe koncerty Graftmann’a:
10 maja - Zielona Góra, „Zielona Jadłodajnia”
11 maja - Nowa Sól, „Kaflowy”

W 2012 roku artysta planuje promocję koncertową albumu The Greatest Queen za granicą oraz premierę kolejnego wydawnictwa.

Graftmann

www.graftmann.pl
www.myspace.com/graftmann
www.facebook.com/graftmann


Graftmann to autorski projekt Romana Szczepanka, wokalisty i gitarzysty zespołu Miss Polski. Pierwsze piosenki napisał ponad 10 lat temu w Steblowie, małej miejscowości w województwie opolskim, a zarejestrował w lokalnym domu kultury w Krapkowicach. Jeden z utworów - Candidate For A Star, opisujący z ironią i dystansem drogę do kariery poprzez telewizyjne castingi, zyskał uznanie w radiowej „Trójce”, co doprowadziło w 2006 roku do wydania albumu Graftmann. Była to kolekcją pół-amatorskich nagrań z wczesnego okresu działalności muzycznej. Inspiracje muzyką alt. country i folkiem połączone zostały z pop kulturalnymi odniesieniami i fascynacją klasycznym kinem.

„Przekrój” pisał o najciekawszym debiucie roku: „Grozi mu nad Wisłą kult i późne docenienie przez media i krytyków”. „Machina” przyznała tytuł albumu miesiąca, argumentując: „W rubryce zawód powinien sobie wpisywać singer/songwriter. Koniecznie w języku obcym, bo z polską muzyką nie ma nic wspólnego. Ten chłopak wie, jak małymi słowami opowiadać o wielkich sprawach”.

Na swoim koncie ma ponad setkę koncertów w Polsce i zagranicą, podczas których wykonuje własne kompozycje oraz akustyczne wersje znanych, dyskotekowych przebojów lat 90. Jako swoich ulubionych wykonawców wymienia zarówno Pet Shop Boys, jak i Boba Dylana.

W Polsce występował przed Yannem Tiersenem i Hugo Racem, na Wyspach zagrał w kultowych klubach „Dingwalls” oraz „The Bull and Gate”. Brytyjski tygodnik „Time Out” porównał go do Lloyda Cole’a, klasyka nurtu piosenkarskiego. Obecnie mieszka w Opolu.