Apetyczne w Soul Kitchen są dwie rzeczy: muzyka i potrawy przyrządzane przez zwariowanego kucharza Shayna (w tej roli rewelacyjny Birol Ünel, znany z Głową w mur (2004)). Nie da się zaprzeczyć, że Akin czuje muzykę, co potwierdził dokumentem Życie jest muzyką (2005). W jego najnowszym filmie muzyka również porywa. To amalgamat folku, soulu, rocka, funky, elektro. Reżyser doskonale „przyprawia” nią poszczególne sceny, tak jak jego bohater Shayn swoje wykwintne potrawy. W obu przypadkach jest smacznie. Zdecydowanie mniej smakowite są w filmie dialogi i humor. Przypomina to stołówkę studencką – zjeść można, ale szału nie ma. Szczególnie pierwsza część Soul Kitchen wypada banalnie i sztywno, tak jakby maestro Akin zgubił gdzieś rytm. Mniej więcej od połowy film zaczyna nabierać tempa, pojawia się wiele momentów naprawdę zabawnych i szalonych.

Wielkim atutem Soul Kitchen jest obsada aktorska – jak widać Akin posiada nie tylko wyczucie w muzyce, ale też doskonale dobiera aktorów do swoich filmów. I znowu jest to etniczny tygiel z Niemiec, Turcji, Austrii, Węgier. Tytułowy bohater Zinos Kazantsakis, grany przez Adama Bousdoukosa, współscenarzystę filmu, jest z pochodzenia Grekiem.
Prowadzi w Hamburgu lokal gastronomiczny, tytułową Soul Kitchen, będącą skrzyżowaniem jadłodajni z pubem. Stołuje się w niej niewybredna klientela o zerowych wymaganiach, przez co atmosfera jest gnuśna, przaśna, a jedzenie bardzo niezdrowe. Oczywiście, wszystko do czasu. Podczas kolacji w restauracji z rodziną swojej dziewczyny, Zinos przez przypadek poznaje Shayna, kulinarnego mistrza, który właśnie stracił pracę i proponuje mu zatrudnienie w swoim lokalu. Przybycie nowego kucharza do Soul Kitchen porównać można do wyczynów Magdy Gessler. Po „kuchennych rewolucjach” Shayna produkt stołówkopodobny Zinosa staje się przybytkiem smaku i kultowym miejscem na mapie Hamburga. Codziennie przybywają tam tłumy alternatywnej młodzieży, spragnionej dobrej muzyki i dobrego jedzenia. Imprezy trwają do białego rana, suto zakrapiane alkoholem i wyuzdanym seksem – jesteśmy przecież w Niemczech.      

Soul Kitchen prezentuje nam galerię oryginalnych postaci. Illias, brat Zinosa, „drobny cwaniaczek”, kryminalista nazywany Hrabią Monte Cristo (gra go Moritz Bleibtreu, w filmie pojawia się epizodycznie również matka aktora – Monica); zblazowana kelnerka Lucia (Anna Bedeker); Nadine (Pheline Roggan), dziewczyna Zinosa o anielskiej urodzie z obrazów Botticelliego; demoniczny oszust Neumann (Wotan Wilke Mering), próbujący za wszelką cenę przejąć Soul Kitchen czy fizjoterapeutka Anna (Dorka Gryllus), do której szybciej zabije serce naszego bohatera. Nie brakuje też postaci o proweniencji czysto komediowej. Najbardziej rozbrajający wydaje się bezpretensjonalny starzec, o jakże wdzięcznym imieniu Sokrates (Demir Gökgöl), który nagminnie waletuje w Soul Kitchen, tłumacząc się permanentnym brakiem pieniędzy. Równie zabawna jest pracownica Urzędu Skarbowego (Catrin Striebeck), zwana „skarbówką”, która pod wpływem deseru zawierającego silny afrodyzjak, z oschłej urzędniczki staje się demonem seksu.      

Najnowszy obraz Fatiha Akina jest gatunkowym bękartem komedii romantycznej i serialu medycznego. Bohaterowie kochają i chorują jednocześnie. Zinos ma złamane serce i  (prawie) złamany kręgosłup – oba dokuczają podobnie. Nasz Grek przez większość filmu jest po prostu niepełnosprawny i szuka pomocy u fizjoterapeutki, w szpitalu, wreszcie u tureckiego łamacza kręgów. Zatem, do wszystkich tych, którzy wahają się czy pójść do kina na Soul Kitchen, a mają problemy z kręgosłupem – ten film to hołd dla waszych lordoz, skolioz, kifoz i wypadających kręgów. Plus Fatih Akin pozytywnie.
Soul Kitchen
reżyseria: Fatih Akin
scenariusz: Fatih Akin, Adam Bousdoukos
zdjęcia: Rainer Klausmann
muzyka: Klaus Macek , Pia Hoffmann
grają: Adam Bousdoukos, Moritz Bleibtreu, Birol Ünel, Anna Bederke, Pheline Roggan, Dorka Gryllus, Wotan Wilke Möhring.
kraj: Niemcy
rok: 2009
czas trwania: 99 min
premiera: 7 stycznia 2011 (Polska),  9 września 2009 (Świat)
Kino Świat


RECENZJA SOUL KITCHEN ANNY BIELAK