Na program imprezy składa się między innymi zestaw czterech dokumentów połączonych pasją do muzyki i kultury reggae oraz jej jamajskich korzeni, a pochodzących z różnych części świata: nakręcony dla TVP Kultura, trzyczęściowy obraz wędrówki polskiego muzyka Rass Bassa po Jamajce (Ścieżkami Marleya); ze Szwecji – pierwszy profesjonalny film dokumentalny opowiadający o brytyjskiej scenie soundsystemowej (Musically Mad); brazylijski reportaż odkrywający historię narodzin muzyki dub (Dub Echoes) oraz Marley – film otwarcia 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, entuzjastycznie przyjęty na Berlinale w roku 2012, intymny dokument o niekwestionowanej legendzie reggae, Bobie Marley’u. Program zamyka kultowy dla fanów reggae film fabularny z gwiazdami jamajskiej sceny muzycznej końca lat siedemdziesiątych (Rockers).
 
Projekcji filmu Ścieżkami Marleya towarzyszyć będzie spotkanie z pomysłodawcą oraz bohaterem dokumentu, Bartkiem ‘Ras Bassem’ Resselem, który opowie o swoich licznych podróżach na Jamajkę oraz odpowie na pytania Widzów. Tego samego wieczoru w Klubie Rozrywki Trzy (ul. Mikołajska 3) odbędzie się koncert Ras Bass Sound System – wspaniała przygoda z muzyką i spotkanie z pełnym pasji człowiekiem. Organizatorzy Przeglądu przygotowali również coś specjalnego dla najmłodszych fanów jamajskich rytmów. W niedzielne przedpołudnie, w ramach spotkania „Baranki w Jamajce”, dzieci będą oglądać nawiązujące do tematyki Przeglądu bajki i uczyć się gry na bębnach. 

W trakcie trwania Przeglądu w kasie Kina Pod Baranami można będzie nabyć świeżo wydaną książkę Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae (Wydawnictwo Sin Qua Non) w promocyjnej cenie. Chris Salewicz, autor książki, który osobiście znał Boba Marleya, daje kompletny obraz jego życia – od niepozornych początków do międzynarodowej sławy. Nigdy wcześniej niepublikowane wywiady z dziesiątkami osób, które znały Marleya, zostały poprzetykane narracją, która ożywia nie tylko rastafariańskie wierzenia i jamajską scenę muzyczną, ale także ducha samego króla reggae.


I Przegląd Filmów Reggae w Krakowie odbywa się pod patronatem Pani Marii Dembowskiej, konsul honorowej Jamajki w Warszawie.

POSITIVE VIBRATION
I PRZEGLĄD FILMÓW REGGAE
Kino Pod Baranami
13 – 15 września 2013


PROGRAM:

piątek, 13 września
19.00 ŚCIEŻKAMI MARLEYA | ŚCIEŻKAMI MARLEYA
reż.
Adam Dzienis, Polska 2008, 68’ (film dokumentalny) (in PL without subtitles)
+ spotkanie z bohaterem filmu, Bartkiem ‘Ras Bassem’ Resselem

21.00 koncert RAS BASS SOUND SYSTEM (Klub Rozrywki Trzy) 

sobota, 14 września
19.00 MUSICALLY MAD| MUSICALLY MAD
reż. Kalle Folke & Andreas Weslie, Szwecja 2008, 60’ (in Jamaican patois/ENG with PL subtitles)

20.30 MARLEY | MARLEY
reż. Kevin McDonald, USA/Wielka Brytania 2912, 144’ (in ENG, FR and GER with PL subtitles)

niedziela, 15 września
11.00 BARANKI DZIECIOM: BARANKI NA JAMAJCE
- pokaz bajek oraz warsztaty bębniarskie dla najmłodszych Widzów

19.00 DUB ECHOES | DUB ECHOES
reż. Bruno Natel, Brazylia 2008, 75’ (in Jamaican patois/ENG with PL subtitles)

20.30 ROCKERS | ROCKERS
reż. Ted Bafaloukos, Jamajka 1978, 100’ (in Jamaican patois/ENG with PL subtitles)

BILETY:
normalny: 16 zł
ulgowy: 14 zł
karnet (5 filmów): 50 zł
koncert: 10 zł (dla posiadaczy Karnetów: 5 zł)
Baranki w Jamajce: 10 zł

Rezerwacje karnetów możliwe drogą mailową (kasa@kinopodbaranami.pl), telefoniczną (12 423 07 68) lub za pośrednictwem Gadu-Gadu (GG 1: 5911809, GG 2: 41836732).

OPISY FILMÓW:

DUB ECHOES | DUB ECHOES
reż. Bruno Natel, Brazylia 2008, 75’

Świat reggae w końcu doczekał się filmu, w którym ukazane są kulisy narodzin gatunku muzycznego jakim jest dub. Poprzez wywiady z reprezentantami sceny reggae, takimi jak U Roy, King Jammy, Lee "Scratch" Perry, Sly Dunbar, Bunny Lee, Adrian Sherwood, Mad Professor, poznajemy historię początków muzyki dubbowej na Jamajce. Zdjęcia do filmu zostały nakręcone m.in. w Kingston, Londynie, Nowym Jorku, Waszyngtonie, Los Angeles, Rio de Janerio oraz Sao Paulo. Filmowcy badają również wpływ muzyki dub na inne style muzyczne m.in. hip hop czy muzykę elektroniczną. Dokument odpowiada na pytanie w jaki sposób dub zdobył tak szeroką popularność na całym świecie. Autor filmu poświęcił ponad trzy lata na gromadzenie materiałów do swojego projektu. 

MARLEY | MARLEY
reż. Kevin McDonald, USA/Wielka Brytania 2912, 144’ 

Kim był człowiek, który próbował swoją muzyką pociągnąć za sobą cały świat? Co sprawia, że do dziś jego przesłaniu mówiącemu: Everything's gonna be alright, tak jak kiedyś chętnie wierzy tak wielu? Z jego muzyką i ideałami dorastają kolejne pokolenia. On sam ma miliony fanów na Facebooku, a jego piosenki miliardy odtworzeń na YouTube. Stworzony przy udziale rodziny Marleya film jest rzadką okazją wzięcia udziału w niezwykłej podróży do czasu, miejsc i wiecznie żywej muzyki Króla Reggae oraz poznania najbliższych mu osób, które przywołają jego obecność w najbardziej osobistych, często kontrowersyjnych wspomnieniach. 

MUSICALLY MAD| MUSICALLY MAD
reż. Kalle Folke & Andreas Weslie, Szwecja 2008, 60’

Celem projektu było ukazanie zjawiska, jakim stały się kolektywy soundsystemowe w Wielkiej Brytanii. Musically Mad to fascynująca opowieść o wokalistach i operatorach soundsystemów, którzy stanowią trzon brytyjskiej sceny reggae/dub. Uzyskanie niesamowitego poziomu basu podczas muzycznych sesji jest możliwe przede wszystkim dzięki ogromnym zestawom głośników i sprzętu, często budowanego na zamówienie lub tworzonego własnoręcznie. Sesje soundsystemowe to prawdziwa głębia muzycznych doznań. Uczestnictwo w niej dla wielu bywa kwestią mistyczną. Dla jamajskich emigrantów soundsystemy pełniły ponadczasową rolę – podnosiły ich na duchu i pozwalały zapomnieć o trudnościach życia codziennego. Autorzy dokumentu przekonują, że to właśnie soundsystemy wyciągnęły muzykę reggae roots na czołowe miejsce brytyjskiej sceny muzycznej. W filmie zawarte zostały interesujące wywiady z gwiazdami brytyjskiej sceny dub: Mad Professor, Iration Steppas, Ras Muffet, Channel One, Dougie Conscious Sound, African Simba, Fatman Sound, Dj Stryda, King Shiloh, Russ Disciples, Young Warrior, Joe Ariwa. Dodatkowo nagrania z sesji soundsystemów Aba Shanti I, Iration Steppas, Mighty Tabot, Channel One, King Earthquake, Entebbe Sound, Fairshare Unity.

ROCKERS | ROCKERS
reż. Ted Bafaloukos, Jamajka 1978, 100’

Legendarny film fabularny będący zlepkiem luźnej interpretacji Złodziei Rowerów Vittorio De Sici oraz rastafariańskiej wersji mitu o Robin Hoodzie. Jamajski bębniarz żyje ze sprzedaży nagrań do sklepów w Kingston. Do ich dystrybucji używa nowo zakupionego motoru. Pewnego dnia jego motocykl zostaje skradziony, a zdeterminowany bohater postanawia odzyskać swoją własność. Postacie występujące w filmie to autentyczni jamajscy artyści, którzy w tamtych czasach nagrywali i koncertowali, a wielu z nich do tej pory pojawia się na scenach najważniejszych festiwali muzyki reggae na całym świecie. Są wśród nich: Peter Tosh, Robbie Shakespeare, Burning Spear, Gregory Isaacs, Jacob Miler & Inner Circle, Bunny Wailer, Kiddus I, a także Leroy Wallace – wcielający się w postać głównego bohatera. 

ŚCIEŻKAMI MARLEYA | ŚCIEŻKAMI MARLEYA
reż. Adam Dzienis, Polska 2008, 68’

Polski film dokumentalny opowiadający o wyprawie na Jamajkę śladami Boba Marleya. Narratorem oraz przewodnikiem jest Bartek „Ras Bass” Ressel – znany polski promotor, organizator, selektor sound systemu oraz dystrybutor muzyki reggae. Kamera towarzyszy Bartkowi w czasie jego wizyty na wyspie, podczas której spotyka lidera żywej legendy muzyki reggae, Mystic Revelation of Rastafari – Sama Claytona; odwiedza komunę Bobo Dreads oraz rozmawia z licznymi przyjaciółmi Boba Marleya. Film Dzienisa ukazuje swoisty folklor Jamajki, niebezpieczne przedmieścia stolicy oraz karaibski klimat wyspy. Dokument nakręcono w trakcie pamiętnej sesji nagraniowej zespołu Rastasize 'Day by Day' w studio Tuff Gong w Kingston.

Bartosz Ressel aka Ras Bass

Rocznik ‘77. Selektor, dystrybutor, organizator, promotor i kolekcjoner ciężkich basowych brzmień z Jamajki. Założyciel Ras Bass Sound System. Zajmuje się sprzedażą nowych tłoczeń płyt Winylowych oraz – jako jedyny w Polsce – wyceną i sprzedażą antyków. Podczas częstych wyjazdów na Jamajkę, które odbywa regularnie od 2004 roku, miał okazję poznać wielu artystów jamajskich jak: Sizzla, Prince Jazzbo, Michael Rose, U Brown, Capleton, Jah Cure, Kiddus I. Zgromadził największą w Polsce kolekcję pierwszych wydań winyli jamajskich. Uczestnik wielu audycji radiowych. Autor artykułów prasowych oraz prelekcji poświęconych Jamajce. Właściciel internetowego sklepu z płytami winylowymi rasbass.com.


Zapraszamy!!