Rufus Wainwright jest laureatem wielu nagród muzycznych – otrzymał kanadyjskie Juno Awards, został nominowany do Grammy i Brit Awards. Wystąpił m.in.  z Lou Reedem, Laurą Anderson, Stingiem, Marianne Faithfull, Tori Amos oraz z Jeffem Buckleyem. Jego twórczość podziwia Morrissey i Alanis Morissette. Nagrał także piosenki do filmów Shrek, Tajemnica Brokeback Mountain, Sam, Moulin Rouge! oraz Rodzinka Robinsonów.

Rufus Wainwright od wielu lat przyjaźni się z Antoni Hegartym z Antony and the Johnsons. Dlatego był zainteresowany spotkaniem z nim na festiwalu Colours  – mówi Zlata Holušová, dyrektor festiwalu.

Nie ukrywa, że jest gejem i aktywnie wspiera kulturę LGBT. Niedawno zaszokował cały świąt wiadomością, że Lorca, córka Leonarda  Cohena, urodziła jego dziecko. Dumny ojciec oznajmił także, że córkę będą wychowywać wspólnie z matką oraz z partnerem Rufusa, Jornem Weisbrodtem.

Wiosną ma wyjść jego nowa, siodma płyta - Out of the Game. Z producentem Markem Ronsonem (pomógł m.in. Amy Winehouse przy płycie Back to Black, która zdobyła pięć nagród Grammy) obiecują fanom taneczny pop z echami lat 70tych i Davida Bowiego. Na płycie zaśpiewają siostra  Martha i Sean Lennon.

Oprócz Rufusa Wainwrighta do programu Colours of Ostrava dołączyli Fink, gwiazda z wytwórni płytowej Ninja Tunes i Barons of Tang, dziki, gorący taniec z cygańskim szaleństwem połączony z muzyką klezmerską oraz gypsy deathcore z Australii.


Spośród zagranicznych zespołów swój przyjazd potwierdzili: Björk, Bobby McFerrin, Animal Collective, The Flaming Lips, Antony and the Johnsons z orkiestrą Ostrawskiej Filharmonii im.
L. Janáčka
, Kronos Quartet, Parov Stelar Band, Ibrahim Maalouf, Tamikrest, Celso Piňa, Banco de Gaia, Orquesta Típica Fernández Fierro, Portico Quartet, Euzen czy Shtetl Superstars.

Czeskie zespoły to: A Banquet, Bonus, Bratři Ebenové, Čokovoko, Dan Bárta a Illustratosphere, Fiordmoss, Floex, Goodfellas, HiFi, Laura a její tygři, Midi Lidi, Michal Prokop a Framus Five, Mňága a Žďorp, Nebe, Panenka vyzutá, Petr Váša, Please The Trees a sbor Elpida, Prince of Tennis, Pub Animals, Skyline.

Wystapią także dwie grupy ze Słowacji: Hudba z Marsu a Billy Barman.

  
Jednocześnie trwają intensywne prace nad przygotowaniem nowego terenu festiwalu – pośród byłych hut, ślusarń i kopalni – w Dolní oblasti Vítkovice. Nowy obszar będzie przygotowany tak, aby lipcowy festiwal mógł się tu odbyć bez problemów. Z jednej strony zapewni on wielkie sceny open-air, camping na trawie oraz inne zielone rejony przeznaczone do odpoczynku, jak również wzmocnione powierzchnie służące do tańczenia na koncertach. Z drugiej – część bardziej industrialna – zaoferuje nie tylko kilka zadaszonych scen (włączając w to unikatowy gazowy zbiornik), ale i przechadzki posród zapierającej dech w piersiach industrialnej architektury, która zostanie odremontowana i zapewni bezpieczne poruszanie się uczestnikom festiwalu. Pobliska część byłej kopalni Hlubina oferuje kolejne zadaszone obiekty, wraz ze związanym z nimi bogatym programem – dyskusjami, kinem, warsztatami, nocną sceną do tańczenia, restauracją czy miejscem na interaktywne spotkania.

Planowane sceny:
- główna scena open-air – Česká spořitelna stage
- druga główna scena open-air – ArcelorMittal stage, która będzie się programowo zmieniać ze sceną główną
- kryta scena
- warsztatowa scena
- kino
- w jednym budynku oddzielne sceny – dyskusje, taneczna night stage, interaktiv stage, teatry
- scena i kącik dziecięcy oraz namiot dla karmiących matek
- mniejsza scena open air - OKD Fresh stage
- zbiornik gazowy – teatr i muzyka
- klub – kryta scena w byłej 6 centrali – Kofola stage

Nowy teren zapewni także wszelaką obsługę związaną z letnim festiwalem – trybuny, miasteczko namiotowe, parking (również dla przyczep campingowych), wystarczającą ilość toalet, kranów z pitną wodą, pryszniców i stoisk z wszelkiego rodzaju przekąskami, namioty partnerów itp. We współpracy z komunikacją miejską miasta Ostrawy zostanie zapewniona większa ilość kursów MPK i transport na pobliską stację kolejową. Miejsca na parkingu i campingu będą sprzedawane z wyprzedzeniem (w okolicy marca), co pozwoli dokonać oceny zainteresowania i ewentualnie umożliwi dodanie miejsc. Dzieci o wzroście do 140 cm po raz kolejny wejdą na festiwal za darmo.


Festiwal Colours of Ostrava
12 - 15 lipca 2012

Dla polskiej publiczności festiwal przygotował polski profil na Facebooku, gdzie wszystkie informacje o festiwalu będą udostępniane w języku polskim.

KARNETY
1.02. 2012 wystartowała przedsprzedaż w Polsce w sieci Eventim
Karnety do miasteczka namiotowego będą w sprzedaży na miejscu.

INFORMACJE O OSTRAWIE
Sporo przydatnych informacji o Ostrawie można znaleźć na dostępnej w dwóch wersjach językowych (CZ / EN) stronie www.ostravainfo.cz

Oficjalna strona festiwalu:
www.colours.cz - CZ
www.colours.cz/polsky - PL


Festiwal Colours of Ostrava medialnie wspiera