ARTYŚCI  2012


Główną gwiazdą festiwalu będzie islandzka piosenkarka Björk, jedna z najbardziej wpływowych osobistości muzycznych XXI wieku. Dwanaście razy była nominowana do Grammy, dwa razy do Złotego Globu i raz do Oscara, laureatka czterech nagród Brit Awards. Ta niezwykła, drobna Islandka oczarowała cały świat swoim fascynującym głosem i innowacyjnym podejściem do muzyki. Wymyka się logicznej analizie, przypomina materiał wypleciony z wielu kreatywych, emocjonalnych, ale również nowych i pozaziemskich światów - napisano o Björk. Piosenkarka zaprezentuje nowy multimedialny projekt Biophilla, nazwany identycznie jak jej ostatni, wydany w 2011 roku, album.


 


Bobby McFerrin jest legendarnym amerykańskim wokalistą, laureatem 10 nagród Grammy, autorem znanej piosenki Don´t Worry Be Happy. Ten mistrz improwizacji podczas nowego programu koncertowego zaśpiewa razem ze swoimi gośćmi – trio wokalnym WeBe3. Niesamowity głos Bobby'ego McFerrina, razem z oryginalną techniką śpiewu, od lat pozostaje prawdziwym, wymykającym się logice, ewenementem.


 

Flaming Lips - jeden z najwybitniejszych zespołów rockowych na świecie, niemal trzy dekady na scenie, laureaci trzech Grammy.
Według brytyjskiego magazynu Q jeden z pięćdziesięciu zespołów, które warto zobaczyć przed śmiercią. Flaming Lips jest już raczej legendą, ale trzeba przyznać, że to nadal wyjątkowi i nieprzewidywalni artyści. Wciąż potrafią zaskoczyć słuchacza – nie tylko swoim psychodelicznym space-rockem, ale także dziwacznymi okładkami płyt i teatralnymi koncertami, podczas których wokalista Wayne Coyne spaceruje sobie nad głowami publiczności w przezroczystej bańce a uczestnicy koncertu tańczą w rytm audiowizualnego szaleństwa megahitów Rise For Prize, The Yeah Yeah Yeah Song lub Oklahoma Do You Realize.
Animal Collective – postmodernizm, psychodelia i szamański trans. Taką nadzwyczajną mieszankę eksperymentalnego rocka przywiezie ze Stanów Zjednoczonych zespół Animal Collective, który jest uważany jednego z głównych przedstawicieli amerykańskiej sceny niezależnej. Dzięki swoim eksperymentom na skraju psychodelii, folk-freaku, minimalizmu oraz rocka, grupa stała się ulubieńcem krytyki. Na Colours muzycy zaprezentują nowy album, który na początku tego roku właśnie zaczęli nagrywać.Parov Stelar Band (AUS)  Love
Portico Quartet (UK)
Ruins
Ibrahim Maalouf (LEB)
Beirut
Banco de Gaia (UK)
Last Train To Lhasa
Tamikrest (MALI)
Aratan N Inariwen
Kronos Quartet / Kimmo Pohjonen / Samuli Kosminen (FIN/USA)
UNIKO Part I.
Euzen (DUN)
Tour De Detour
Shtetl Superstars
SZIGET 2011
i do 150 innych ...


Nowe miejsce festiwalu – teren Dolní Oblast Vítkovice

Colours of Ostrava przenosi się z terenu Černej Louky na nowe, wyjątkowe miejsce - Dolní oblast Vítkovice, będący częścią europejskiego dziedzictwa kultury, fascynujący przemysłową urodą i postindustrialnym klimatem obszar byłej kopalni i huty. Dzięki stowarzyszeniu Dolní oblast teren przekształca się obecnie w działające przez cały rok kulturowe centrum.

Nowy teren festiwalu posiada szereg praktycznych zalet – między innymi powiększoną przestrzeń przed głównymi scenami, większe miasteczko namiotowe w zielonym areale oraz parking przysługujący jedynie gościom festiwalu.

Dla polskiej publiczności festiwal przygotował polski profil na Facebooku, gdzie wszystkie informacje o festiwalu będą udostępniane w języku polskim.


KARNETY
Karnety czterodniowe można zakupić do 31.01.2012 za pośrednictwem Ticketpro.cz, w oficjalnym e-shopie oraz w sklepie Oriental Ostrava.

Uwaga! już 1.02. 2012 startuje przedsprzedaż w Polsce w sieci Eventim


INFORMACJE O OSTRAWIE
Sporo przydatnych informacji o Ostrawie można znaleźć na dostępnej w dwóch wersjach językowych (CZ / EN) stronie www.ostravainfo.cz


Oficjalna strona festiwalu:

www.colours.cz - CZ
www.colours.cz/polsky - PL


Festiwal Colours of Ostrava medialnie wspiera