Trudno się nie zgodzić ze słowami przemawiającego na zakończenie Steve’a Reicha, który powiedział: Gdy opowiadałem znajomym, że na jednym koncercie spotka się taki skład wykonawców, mówili: „To musi być w Berlinie”. Odpowiadałem: „Nie!”. „W Paryżu?”. „Nie!”. „To w Londynie albo w Nowym Jorku”. „Nie! Tylko w Krakowie!” Zaproszeni w tym roku artyści tylko potwierdzają fakt, że bez Sacrum Profanum ciężko sobie obecnie wyobrazić nie tylko wrześniowy kulturalny rozkład jazdy, ale i roczny.

Festiwal trwał tydzień; finałowy koncert odbył się 17 września (sobota) i był hołdem złożonym właśnie amerykańskiemu kompozytorowi Steve’owi Reichowi (stąd nazwa Reich 75 – z okazji 75 urodzin artysty), o którym The Guardian pisze: zaledwie kilku z żyjących kompozytorów może prawowicie twierdzić, że zmieniło bieg historii muzyki, a jednym z nich jest Steve Reich, zaś The New York Times określa go mianem największego z naszych żyjących kompozytorów.

Steve Reich urodził się w 1936 roku, jest uważany za jednego z pionierów minimalizmu i twórcę phase music oraz process music. Można powiedzieć, że twórczość Amerykanina to nieustający eksperyment z długością dźwięku, rytmiką utworu, pojęciem harmonii. Jego dokonania otworzyły przed artystami nowe spectrum praktycznie nieograniczonych możliwości i stały się podwaliną wielu nowych gatunków muzycznych. Do charakterystycznych cech twórczości należy zaliczyć przesunięcia fazowe, loopy, wprowadzenie nowych „instrumentów muzycznych” np. mikrofonu, który wprawiony w ruch w pobliżu magnetofonu wydaje niebanalne, niepokojące dźwięki.

Koncert trwał 2 godziny 30 minut, z 20 minutową przerwą. Składał się z 9 części; każdą z nich poprzedzał krótki film z komentarzem Steve’a Reicha. Na początek publiczność została „zaatakowana” utworem Come out z 1966 roku, który stanowił muzyczny komentarz do zamieszek w Harlemie, kiedy policja aresztowała szóstkę młodych Murzynów podejrzanych o morderstwo, podczas kiedy winnym był tylko jeden z nich.
Tytułowe Come out to fragment zdania wypowiedzianego przez jednego z niesłusznie oskarżonych, Daniela Hamma; w całości brzmiało ono: I had to, like, open the bruise up and let some of the bruise blood come out to show them (Musiałem popuścić trochę krwi z moich ran, żeby im [policjantom] udowodnić, że zostałem pobity). W utworze zostały zastosowane właśnie przesunięcia fazowe – wyjście z unisono, poprzez pozorny chaos i kakofonię, kanon i z powrotem do unisono. Uderzenie jak na początek było mocne; stąd może nie powinna dziwić reakcja trochę zdezorientowanej publiczności, która zastanawiała się, jak długo jeszcze będzie musiała znosić mocno świdrujące i przeszywające dźwięki. Pod koniec, kiedy formuła koncertu stała się już jasna, It’s gonna rain w wykonaniu Aphex Twina, oparty na tej samej zasadzie, spotkał się z większą aprobatą.Kolejna część należała do DJ Envee, który zagrał Music for 18 Musicians. Kompozycja w wykonaniu Polaka została oparta na mocnym, wiodącym bicie, głębokim basie. Całość wypadła rewelacyjnie, publiczność dała się zahipnotyzować współzałożycielowi kolektywu Niewinni Czarodzieje i nagrodziła utwór gromkimi brawami, podobnie jak drugi kawałek Drumming – taneczną nieco interpretację utworu Reicha, zainspirowanego brzmieniem bębnów z Ghany.

Wyczyn występującego po DJ Envee Leszka Możdżera oniemiała z wrażenia widownia nagrodziła długą owacją. Bo jak inaczej nazwać to, czego dokonał polski muzyk – samodzielnie zagrał utwór Piano Phase jednocześnie na dwóch ustawionych do siebie pod kątem fortepianach, z zastosowaniem przesunięć fazowych(!) I to przez ponad 20 minut! Steve Reich napisał kawałek z myślą o dwóch pianistach i podczas podziękowań pod koniec koncertu nie krył podziwu: Niewiarygodne!, Leszek, jesteś wielki! To był najbardziej magiczny moment całego wieczoru – występ niezwykły, który potwierdził klasę i geniusz naszego twórcy. O jego zaangażowaniu w przedsięwzięcie niech świadczy fakt, że ćwiczył na siłowni, aby podołać kondycyjnie grze na dwóch instrumentach jednocześnie przez tak długi czas.Po Leszku Możdżerze Will Gregory z formacji Goldfrapp zagrał kompozycję Four Organs z 1970 roku, w której stopniowo wydłużany był jeden akord. Po nim wystąpili Adrian Utley z Portishead oraz Pianohooligan (Piotr Orzechowski), którzy odegrali Electric Guitar Phase z 2000 roku (adaptacja Violin Phase z 1967 roku na gitarę elektryczną). Rolę wiodącą pełnił fortepian, z którego dźwięki wydobywał właśnie Pianohooligan, obecnie student krakowskiej Akademii Muzycznej, pianista jazzowy. Adrian Utley sięgnął zaś po smyczek, aby nadać gitarze nowe, unikalne brzmienie.Druga część koncertu to popis Aphex Twina – po It’s gonna rain artysta zaserwował publiczności Pendulum Music – utwór napisany przez Steve’a Reicha na wspomniane wcześniej mikrofony, przymocowane do linek; wprawione w ruch huśtały się nad magnetofonami, wydając przy tym specyficzne dźwięki. Wykonanie zostało uświetnione fantastycznym pokazem laserowym. W tym miejscu warto wspomnieć właśnie o znakomitej wizualnej oprawie koncertu, ściśle uzupełniającej się z muzyką. A jak oprawa, to i miejsce – trudno wyobrazić sobie lepszą przestrzeń dla tego typu muzyki, niż halę ocynowni. Industrialne wnętrze zapewniło niepowtarzalny klimat – miejmy nadzieję, że Sacrum Profanum na stałe zagości w Nowej Hucie. Na zakończenie Reich 75 zabrzmiało Electric Counterpoint.Powiedzmy szczerze: muzyka Steve’a Reicha do łatwych w odbiorze nie należy. Osoby idące na koncert, które nie słyszały nigdy o twórczości kompozytora, mogły poczuć się rozczarowane i niezadowolone. Nietypowa kompozycja utworów, przesunięcie akcentów, nacisk na samą strukturę i stronę formalną, kontrolowana kakofonia, stanowi zupełne odejście od tego, z czym zazwyczaj mamy do czynienia. Sądząc jednak po reakcjach, wydaje się, że większości odbiorców muzyka przypadła do gustu, a już z pewnością urzekła ich osobowość samego twórcy, który w mowie końcowej dał się poznać jako osoba niezwykle skromna, z dużym dystansem do siebie, otwarta na innych.

Tegoroczną edycję należy zaliczyć do ścisłej elity wydarzeń kulturalnych w Polsce – oby w przyszłym roku organizatorzy spisali się równie dobrze. Sacrum Profanum to „produkt eksportowy”, coś, czym Kraków może – a nawet powinien – się chwalić. Na zakończenie wspomnę jeszcze o organizacji (choć zastrzegam, że podstawionymi pod Kombinat autobusami nie wracałam) – koncert zaczął się z malutkim tylko poślizgiem, góra 5 minut,  komunikacja autobusowa kursująca pomiędzy wejściem głównym a halą ocynowni działała bez zarzutu, wręcz wzorowo – na miejscu osoba kierująca ruchem, odpowiedzialna za bezpieczeństwo wsiadających i osób oczekujących na wejście, zaś po zakończeniu koncertu autobusy już stały w oczekiwaniu na publiczność. Pozostaje tylko podziękować organizatorom. Do zobaczenia następnym razem!Sacrum Profanum 2011
11-17 września, Krakówzdjęcia: Wojciech Matusik
Więcej zdjęć w serwisie naszemiasto.pl