Pierwsza z nich to płyta projektu di.ARIA, za którym stoi kompozytorka Hania Piosik. „Life Is A Ping-Pong Delay”, bo tak zatytułowany jest krążek, to nieco ponad półgodzinna dawka czystego, dźwiękowego eksperymentu. Cztery utwory, składające się na ten album, to mieszanka zapętlonych fortepianowych fraz, różnego rodzaju odgłosów, miejskich dźwięków czy bliżej nieokreślonych instrumentów oraz  przetworzonych wokaliz. Słuchając płyty ma się wrażenie, że za pomocą dźwięków kompozytorka próbuje stworzyć nowy, uniwersalny, muzyczny język i ma to też swoje odbicie w rzeczywistości.
Artystka zajmuje się bowiem badaniem muzyki jako klucza do poprawy komunikacji z osobami autystycznymi. W jej muzyce wyraźnie słychać pasję i choć nie jest to łatwa rzecz, to na pewno jest to krążek godny uwagi.

Zupełnie inne oblicze muzyki znajdziemy na debiutanckim albumie grupy Próchno. Tu również mamy do czynienia z dużą dozą eksperymentu, ale jednak zamkniętego w określonej formie. Trio tworzą Marcel Gawinecki (bas, syntezatory, wokal), grający na gitarze Bartosz Leśniewski oraz perkusista Artur Sofiński. W swojej muzyce Próchno swobodnie łączy noise rocka, ambient a gdzieniegdzie usłyszymy elementy black metalu. To wszystko podane w surowej, minimalistycznej i bezkompromisowej formie. Jednostajne rytmy, powtarzające się frazy basu i syntezatorowe plamy. Przez swoją transowość ta płyta  wciąga i uwiera jednocześnie. Dużo w niej brudu i nieokrzesania, ale nic nie dzieje się tu przypadkowo. Chwilami pojawia się też wokal, a raczej wykrzyczane słowa, co przywołuje skojarzenia z klimatem płyty „Nowa Aleksandria” Siekiery. W sumie tych podobieństw jest więcej, bo muzyka Próchna jest tak samo zimna jak wspomniany album. Na plus zaliczyć można również produkcję. Szorstkie przytłumione brzmienie doskonale pasuje do muzyki Próchna i nadaje jej wyrazistego charakteru. Bardzo mocna rzecz!

Warto dodać, że obydwie płyty ukazały się w formie CD oraz w ściśle limitowanej wersji winylowej (via - Don’t Sit On My Vinyl), każda po 66 egzemplarzy.


di.ARIA
„Life Is a Ping Pong Delay”
Gusstaff Records 2019

Próchno
„Próchno”
Gusstaff Records 2019