Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest organizator festiwalu Opole Songwriters Festival – Roman Szczepanek (znany też jako Graftmann). Jak sam mówi, „Kanon” jest rozwinięciem idei tego festiwalu, na którym w 2014 roku debiutował Kortez – laureat Fryderyka i autor bestsellerowej płyty „Bumerang”. Drogą konkursu organizatorzy wyłonili dziewięć utworów młodych i niszowych artystów, których twórczość zwróciła ich szczególną uwagę.

Oprócz debiutantów na płycie znaleźć można też utwory muzyków, którzy mają na swoim koncie spory dorobek i często są już znani szerszej publiczności.
Jest więc utwór Janka Samołyka „Tak Bardzo Nie Chcę” oraz piękna ballada „Porto Rain” autorstwa  legendy śląskiej sceny gitarowej Marka Jałowieckiego. Trzon składanki stanowią jednak wspomniani debiutanci. Wśród nich znaleźli się m.in. Antek Sojka z rewelacyjnym, świetnie zaaranżowanym utworem „Utul Mnie Do Snu”, dwie młode songwriterki - Karrla i Lili Liliana czy lekko bluesowy Bartosz Kaiser. Choć większość piosenek utrzymanych jest głównie w akustyczno-gitarowym klimacie, to nie zabrakło też odrobiny elektroniki, a to za sprawą młodej, eterycznej wokalistki Erith, na której muzykę warto zwrócić uwagę.Płyta w wersji fizycznej nie trafiła jeszcze do regularnej dystrybucji, ale można ją przesłuchać i pobrać z sieci (link poniżej). Warto to zrobić i przekonać się jak brzmi świeża krew polskiej muzyki. „Kanon” jest świetną wizytówką tych młodych muzyków i być  może sprawi, że o którymś z nich wkrótce zrobi się głośno tak samo jak o wspomnianym już wcześniej Kortezie.

Płyta dostępna pod linkiem: https://kanonpolskiejpiosenki.bandcamp.com