WNIEBOWZIĘCI / FLYING HIGH
Agnieszka Łakoma


Wernisaż wystawy w czwartek 19 kwietnia 2012 godz. 19.00

Wystawa trwa do 10 maja 2012
W ramach finisażu,  10 maja o godz. 18.00, planowany jest panel dyskusyjny, w którym uczestniczyć będzie artystka i zaproszeni przez nią goście
Fundacja Grey House Szara Kamienica
Kraków, Rynek Główny 6


Patronat medialny sprawuje
Założeniem projektu jest ironiczna refleksja na temat magiihipermarketów i jego hipnotyzującego działania na konsumentów. Prowadząc świadomie dialog z retoryką konsumpcji, artystka poddaje krytyce bierne zachowania konsumentów i bezkrytyczne przyjmowanie narzuconych wzorców, a także niepokojące objawy zbiorowego entuzjazmu.

Uniesienie Jana 2011, serigrafia, lightbox 50x70 cm

Wniebowzięci
symbolizują współczesnego człowieka zdominowanego natłokiem zewnętrznych impulsów cywilizacji konsumpcji i reklamy.
Artystka świadomie posługuje się kontrastem figuracji z geometrią, która symbolizuje konflikt ścierania się przeciwieństw – jednostki jako indywiduum z masowym,popkulturowym społeczeństwem, której skutkiem jest unifikacja i bezkrytyczne przyjęcie wzorców i schematów kultury konsumpcyjnej.


Gloryfikacja Aleksandry 2011, serigrafia, lightbox 50x70 cm


Cykl Wniebowziętych wpisuje się w nurt culture jamming – strategii zaangażowanej sztuki, polegającej na używaniu mediów, narzędzi estetyki systemu wroga, po to by mówić przy ich pomocy o tym, co zostało wyparte i zaprzeczone, a tym samym ujawnić reguły, osłabić totalność i poczucie własnej bezradności.


Ekstaza Małgorzaty 2011, serigrafia, lightbox 50x70 cm


Agnieszka Łakoma
– graficzka, projektantka, absolwentka Wydziału Grafiki na ASP w Krakowie (dyplom w Pracowni Serigrafii u Prof. ASP dra hab. Marcina Zurzyckiego) oraz historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorantka na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Kilkakrotnie nagradzana w konkursie na Najlepszą Grafikę Miesiąca w Krakowie.
Członkini Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Sztuki.