Nie myślcie, że to takie proste. Piwnice i strychy bywają zatęchłe. Przeważnie panuje w nich bałagan. Bywa, że nie ma światła. Można nawet kark skręcić na dziurawych schodach do nich prowadzących. A jednak, historia nierzadko ukrywa w tych miejscach kruchą materię, którą Rypson ocala przed zupełnym zapomnieniem. To, co powstało to przepastny elementarz. Zajrzyjmy do środka.

Piotr Rypson karku nie skręcił. Splądrował perfekcyjnie polskie strychy, piwnice, biblioteki i internet. Sam mówił, że przypominało to układanie ogromnych puzzli ze zdekompletowanego zestawu. Ta układanka zajęła mu, bagatela, kilkanaście lat. To, co na nią się złożyło, to nie tylko chwalony i znany na całym świecie polski plakat (czas najwyższy obalić mit, że Polska grafika tylko plakatem stała).
To okładki książek i czasopism. To wszystkie wizerunki dla orła białego, który miał znaleźć gniazdo w powojennym godle Polski (po raz pierwszy zebrane w jednym miejscu). Ale także papiery firmowe, broszury, ulotki. Nawet opakowania prezerwatyw, czy... fotomontaż na okładce tomiku poezji polskich faszystów. Wszystko to, co autor nazwał "obiektami zdegradowanymi", oderwane od politycznej oceny. Czysta lekcja historii. Trzysta nazwisk twórców na czterystu stronach, ocalonych od zapomnienia.

Nie chodzi tu o sentymenty nad babcinym flakonem po perfumach w solidnie wydanym albumie wydawnictwa Karakter. To swoista mapa, którą możemy czytać na trzy sposoby: historię języka komunikacji wizualnej lat 20., reklamy lat 30. i nazistowsko-sowieckiej traumy. Mapa, choć ograniczona gabarytem książki (i tak ogromnej) i koniecznością selekcji, bardzo sprawnie prowadząca po tym odległym świecie. I skutecznie wyprowadzająca z błędu wszystkich, którzy myślą, że Polacy swojej mowy graficznej nie mieli.


Drodzy czytelnicy, weźcie do ręki Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919-1949 i raz na zawsze wyplujcie słowo "design". Radziliśmy sobie bez niego całkiem dobrze.


Piotr Rypson, Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919–1949
Liczba stron: 408
Oprawa: twarda
Wymiary: 220x275
ISBN: 978-83-62376-09-4
Wydawnictwo Karakter

Patronem medialnym książki jest E-SPLOT

PRZECZYTAJ TAKŻE

Rozmowa z Piotrem Rypsonem o sile i słabościach Polaków graficznego języka codziennego >>

FRAGMENT KSIĄŻKI Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919–1949 >>